Okulların açılması ile kira fiyatları yeniden yükseldi! İlandaki evlerin yeniden satışa konularak fiyatların artırıldığı iddiası gündem oldu!

Üniversite kayıtlarının başlaması ve yurt sonuçlarının açıklanması ile birlikte pek çok üniversiteli eğitim hayatlarına başlamak için kalacak ev arayışına girdi. Bunun üzerine ev sahiplerinin ilanlarını güncellediği iddia edildi.

Okulların açılması ile kira fiyatları yeniden yükseldi! Ev sahipleri ilanları güncelledi

Bu sene kira fiyatlarının git gide artması ile birlikte pek çok vatandaş kış aylarından itibaren ev bulmakta son derece zorlanmaya başlamıştı. Yaşanan bu zorluğun ardından ev sahipleri ile kiracılar arasında yaşanan sorunlar gündeme gelerek bu sorunlar nasıl çözüleceğine dair fikirler yürütülmeye başlandı. Son olarak Adalet Bakanlığı tarafından alınan karar ile birlikte arabuluculuk yöntemi ile ev sahipleri ile kiracıların arasında çıkan anlaşmazlıkların çözüleceği açıklanmıştı. 

Durum bu şekildeyken yaz aylarının sonuna gelinmeye başlandığında okulların açılmasına oldukça kısa bir zaman kala öğrencilerin ev arayışı da başladı. Hangi şehirde öğrenim göreceğini öğrenen öğrenciler yurt başvurularında bulundu. Geçtiğimiz günlerde yurt başvurularının da sonuçları açıklandı. Açıklanan bu sonuçlardan sonra da yurda yerleşemeyen öğrenciler alternatif bir kalacak yer arayışına girdi. 

ÖĞRENCİLER İÇİN EV BAKMA DÖNEMİ BAŞLADI 

Devlet yurdunda kalma imkanı elde edemeyen öğrenciler özel yurt ve ev bakmaya başladı. Özel yurtların fiyatlarının oldukça yüksek olmasının yanı sıra alınan hizmete göre oldukça pahalı kalan yerler olduğunu dile getiren pek çok öğrenci ev bakmaya başladı. Bu senenin başından itibaren ev fiyatlarının gündem olması ile birlikte öğrencilerin kış sezonunda okul nedeniyle ev bakması pek çok emlakçı ve ev sahibi için fırsat olarak görüldü. 

Okulların açılması ile kira fiyatları yeniden yükseldi! İlandaki evlerin yeniden satışa konularak fiyatların artırıldığı iddiası gündem oldu!

KİRA FİYATLARI YENİDEN ARTIYOR 

Bu senenin başından itibaren kira fiyatlarının gir gide artması sonucunda vatandaşların bütçelerine uygun bir ev bulması neredeyse imkansız olarak görülmeye başlandı. Durum bu şekilde olunca öğrencilerin de ev aramaya başlamasının ardından ev sahipleri ve emlakçılar tarafından kiraların artırılmasına yönelik yeni yöntemler denendiği öne sürüldü. 

FİYATLARIN ARTIRILMASI İÇİN YENİ YÖNTEM 

Gelen iddialara göre emlakçılar kiralardan alacakları komisyonu artırmak için ev sahipleri ile anlaşarak yayınlanan ev ilanlarını kaldırtarak yeniden fiyatı artırılmış bir şekilde ilana konulduğu belirtildi. Gelen bu iddiaların sonucunda ev arayışında olan öğrencilerin ise artan kira fiyatları nedeniyle ev bulmakta eskisinden de fazla zorlandıkları görüldü. 

Artan ev kira fiyatlarına göre emlakçıların da aynı oranda komisyonlarının artması nedeniyle de bundan yalnızca ev sahibi ve emlakçının kar ettiği görüldü. Bu fiyatlar arasında ev arayan kişilerin ise hangi fiyat aralığından kendilerine uygun ev bulabileceği konusunda merak edilenler artmaya başladı. 

SONRAKİ HABER