Öğrencilere 863 TL ödeme! MEB bursluluk sınavı ne zaman yapılacak?

Öğrencilere müjde! Örgün eğitim gören tüm öğrencilere bazı şartları taşıyor olması ile birlikte 863 TL harçlık ödenecek. Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ise burs ödemesi ve burs başvuruları ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Öğrencilere 863 TL ödeme! MEB bursluluk sınavı ne zaman yapılacak?

İlköğretim ve Ortaöğretime devam eden öğrencilere bursluluk sınavına tabi tutularak ödeme yapılacak. Peki burs başvuru tarihi ne zaman? Bursluluk sınavı ne zaman yapılacak? Burs ödemeleri ile ilgili Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan açıklamalar ve tüm detaylar haberimizin devamında sizlerle birlikte..

İOKBS başvuru tarihi ne zaman?

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, İOKBS Başvurularının 29 Mayıs ila 16 Haziran tarihleri arasında olacağını açıklayarak,  İOKBS için ikinci dönem konuları dahil edilmeyeceğini sadece birinci dönem konularından sorumlu olacaklarını ifade etti.

İOKBS başvuru şartlarını taşıyan öğrenciler velisi ile okul müdürlüklerinden başvuru yapabileceği gibi meb.gov.tr adresinden ya da e-Okul’dan bursluluk sınavı başvurusu yapabilir.

İOKBS başvuru şartları ve sınav tarihi belli oldu mu?

 Bursluluk sınavına için aranan şartlar şu şekilde;

Türkiye Cumhuriyeti ya da Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı olması aranan şartlar arasındadır. Mevzuatta belirtilen kayıt ve kabul şartlarını yerine getiriyor olması gerekmektedir. Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı dahil olmak üzere örgün eğitime devam ediyor olmak aranan şartlar arasındadır.

İlköğretim ve ortaöğretim okullarında, sınavın yapılacağı süre kapsamında okul değiştirme ya da ceza almamış olmak da aranan şartlar arasındadır. Ailenin devlet tarafından belirlenen durumda maddi imkânlardan yoksun olması ve Aile gelirinin tespiti sırasında ailenin 2021 yılında elde ettiği tüm gelirleri dikkate alınacaktır.

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından  açıklanan burs sınav takvimine göre Ortaokul ve ortaöğretim kurumlarının hazırlık sınıfı dahil olmak üzere ve 11’nci sınıf öğrencilerinin katılacağı bursluluk sınavı tarihi 3 Eylül 2023 olarak belirlendiği bilgisi verilmiştir.

Öğrencilerin bursluluk sınava gireceği yerler sınav giriş belgesinin hazırlanması ile birlikte belli olacaktır. Bursluluk sınavı sonucunda ödemeye hak kazanan öğrencilere ödemeleri her ayın en geç 31’ine kadar ödenecektir.

SONRAKİ HABER