Ödeme Kapsamındaki Aşılar Yok! 750 TL ile 1.276 TL arasında satılıyor!

Sağlık Bakanlığı’nın ödeme kapsamında olan zatürre aşılarının piyasada bulunmadığı ortaya çıktı. Var olan aşılar ise parayla satılıyor ve fiyatı 750 TL ile 1.276 TL arasında değişiyor!

Ödeme Kapsamındaki Aşılar Yok! 750 TL ile 1.276 TL arasında satılıyor!

Sağlık Bakanlığı’nın ödeme kapsamında olan zatürre aşılarının piyasada bulunamadığı ortaya çıktı. Bu durum, vatandaşların kış gelmeden kendilerini korumaya almak isteyenler için büyük bir sorun oluşturuyor. Eczacılar, ödeme kapsamında bulunmayan ve fiyatı çok yüksek olan aşıların ise şimdilik tedarik edilebildiğini belirtiyor.

Zatürre Nedir?

Zatürre, akciğerlerde iltihaplanmaya neden olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Halk arasında zatürre olarak bilinen pnömoni, her yıl dünyada milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine neden olan ciddi bir hastalıktır. Zatürre, bakteri, virüs veya mantar gibi mikroorganizmaların solunum yoluyla akciğerlere ulaşmasıyla oluşur. Zatürrenin belirtileri arasında ateş, öksürük, balgam, nefes darlığı, göğüs ağrısı ve halsizlik sayılabilir.

Zatürreden Korunmanın Yolu Aşı

Zatürreden korunmanın en önemli ve risksiz yolu ise aşı yaptırmaktır. Zatürre aşısı, akciğer enfeksiyonuna neden olan bakterilerin en yaygın türü olan pnömokok bakterisine karşı bağışıklık sağlar. Zatürre aşısı, özellikle 65 yaş ve üzeri kişiler, kronik hastalığı olanlar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar ve çocuklar için tavsiye edilir. Zatürre aşısı, tek doz olarak uygulanır ve ömür boyu koruma sağlar.

Ödeme Kapsamındaki Aşılar Yok

kamugundemi.com habere konuşan Türk Eczacıları Birliği (TEİS) Başkanı Nurten Saydan, Sağlık Bakanlığı’nın ödeme kapsamında olan zatürre aşılarının bulunamadığını, ancak ödeme kapsamında bulunmayan ve fiyatı 750 TL ile 1.276 TL arasında olan aşıların ise şimdilik bulunabildiğini söyledi. Saydan, özetle şunları söyledi:

“Piyasada bulunmayan geri ödeme kapsamındaki ilaç listelerine zatürre aşısı da dahil oldu. Vatandaşlarımız kış gelmeden kendilerini korumaya almak için, aşılarını reçetelendirip eczanelerimize geliyorlar ama aşıların tedarikinde sorun yaşıyoruz. Piyasada bulunması gereken ve SGK tarafından ödenen zatürre aşıları ecza depolarında maalesef şu an için bulunamıyor."

Saydan, bu durumun vatandaşları mağdur ettiğini ve zatürreye karşı korumasız bıraktığını ifade etti. Saydan, Sağlık Bakanlığı’ndan bu sorunu çözmesini ve ödeme kapsamındaki aşıların bir an önce piyasaya verilmesini talep etti.

SONRAKİ HABER