O mahkumlar tek bir şartla erken tahliye edilecek! Genel af mı çıkıyor: İnfaz düzenlemesi duyuruldu

Af yasası gündeme gelirken 7. yargı paketi sonrasında af düzenlemesi ile ilgili detaylar yakından takip edilmeye başlandığı bildirildi. 120 bin mahkumu ilgilendiren genel affı kapsamayan kısmi af yasası ve infaz iyileştirmesi hakkında detaylar araştırılmaya başlandı.

Seçimler yaklaşıyor, 120 bin mahkumu ilgilendiriyor! Genel af mı çıkıyor: İnfaz düzenlemesi

Af yasası gündemde yer almaya devam ederken tüm dünyayaı etkisi altına alan pandemi döneminde 120 bin mahkum açık cezaevlerinden izne gönderildiği hatırlanıyor. 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatılan düzenleneme ile ilgili ayrıntılar araştırılmaya başlandı.

120 BİN MAHKUMU İLGİLENDİRİYOR 

Söz konusu düzenleme esası itibariyle genel affı ifade etmediği belirtilerek pandemi nedeniyle açık cezaevlerindeki yaklaşık 120 bin mahkum izne gönderildiği biliniyor. izin süresi pandemiden sonra da 31 Temmuz 2023'e kadar uzatıldığı belirtilerek infaz iyileştirmesi hayata geçerse izne çıkarılan mahkumlar bir defalığına mahsus olarak erkenden tahliye edileceği bildirildi.

31 TEMMUZ'A KADAR UZATILDI

Habertürk Yazarı Yasemin Güneri infaz düzenlemesi hakkında bir yazı kaleme aldı. Bu doğrultuda ayrıntılar da bu yazıda yer aldı. Açık cezaevlerinde kalan yaklaşık 120 bin mahkum Covid-19 süresince izne gönderildiği belirtilerek izin süresi bittiğinde yeniden izinlerin uzatıldığı en son abine toplantısında alınan kararla açık cezaevlerinde kalan mahkumların izin süresi 31 Temmuz 2023 tarihine kadar uzatıldığı ifade edildi.

Üç yılı aşkın bir zamandır açık cezaevinde kalan mahkumların izinde olmasını göz önünde bulunduran yetkililer, bir defaya mahsus infaz iyileştirmesi yapılmasını masaya yatırıldığı belirtilerek şu anda izinde olan 120 bin mahkumu tekrar cezaevine almanın sorun olacağı ifade edildi.

TEK ŞART İLE TAHLİYE 

İzin süresinin dolmasının ardından 120 bin mahkumun yarısından fazlasının cezaevine dönmeyeceği düşünüldüğü için "infaz iyileştirilmesi" sesli olarak dillendirilmeye başlandığı belirtildi ve yapılacak yasal bir değişiklikle "infaz iyileştirmesi" yapılarak açık cezaevlerinden izne gönderilen mahkumların, izne gönderildiği süre içerisinde yeniden suç işlememiş olması şartıyla tahliye edilmesinin sağlanacağı aktarıldı.

SONRAKİ HABER