O ilimizde alarm verildi: Önüne ne çıkarsa yok ediyor! Hızla yayılıyor

O ilimizde herkesi şoke eden bir olay yaşandı. Gelen son habere göre Muş’un Karabey köyünün merasında sürü halinde görülen çekirgeler bölge halkını tedirgin etti. Önüne ne çıkarsa yok eden canlılara ilişkin harekete geçildi.

O ilimizde alarm verildi: Önüne ne çıkarsa yok ediyor! Hızla yayılıyor

Çekirgelerin ekili alanlara zarar vermesinden endişe ediliyor. Bu sebeple Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri ilaçlama çalışmaların tüm hızıyla devam ediyor. İl Müdürü Mehmet Gün, yaptığı açıklamasında, “Köy muhtarı, üreticiler ve çobanlarla iş birliği yaparak özelikle nift döneminde bu mücadele yapılmaktadır" dedi.

Muş’ta büyük çekirge alarmı verildi. Özellikle bölgenin yüksek yamaçlarında görülen çekirgeler sürüler halinde ilerleyerek ekili alanlara zarar veriyor. Durumun gittikçe yayılmasından korkan Muş İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ekipleri çalışmalarına devam ediyor.

ŞU ANKİ EN BÜYÜK MÜCADELEMİZ

Muş Tarım ve Orman İl Müdürü Mehmet Gün, “Bu hastalık ve zararlarla mücadele için teknik ekiplerimiz sürfe çalışmalarını özellikle de sıcaklığın 15 derece üstüne çıktığı bahar aylarında yapmaktadır. Özelikle Kurtik Havzası olarak bilinen İnardı, Soğucak, Cevizlidere, Derecik ve Yörecik gibi kısımlarda çekirge popülasyona rastlandığı görülmüştür. Şu anda özellikle de bizim en büyük mücadelemiz, yumurtlama alanları ve yumurtadan çıktıktan sonra nift dediğimiz dönemde gerekli önlemleri almaktır” dedi.

ÖNCEKİ YILLARDA DA ETKİLİ MÜDAHALE YAPILDI

Gün, yaptığı açıklamasında önceki yıllarda etkili bir mücadele yapıldığını ifade ederek şunları söyledi:

“Daha önceki yıllarda o havza kısmı dediğimiz bölgelerde müdürlük olarak çekirge ile mücadele etkin bir şekilde yapıldığı için 2022 yılında az bir alanda bu çekirge popülasyonuna rastlanmıştı. Bu yıl yağışların iyi gitmesi, özellikle kışlakların durumundan dolayı çekirgelerde bir çoğalma görülmüş ve şu an bu konuda özellikle devlet yardımı ile birlikte mücadelemize devam ediyoruz. Köy muhtarı, üreticiler ve çobanlarla iş birliği yaparak özelikle nift döneminde bu mücadele yapılmaktadır. Çekirgeler sürü halinde yaşayan böcekler olup ovada ekili alanlara ciddi zararlar verebilir. İlkbahar döneminde gerekli ilaçlamalar yapılmaktadır. Çekirgeler ile mücadele konusunda çiftçimizi ve özelde bahçe ekimi yapan köylüleri gerekli ilaçlamaların yapılması konusunda bilgilendiriyoruz. İl müdürlüğü olarak çekirge popülasyonun yüksek olduğu yerlerde gerekli tedbirler alınarak bilgilendirmeler yapılmıştır”

SONRAKİ HABER