O hata neredeyse 3.Dünya Savaşına neden olacaktı! Amerikalı muhabirin işine son verildi!

The Associated Press adında uluslararası bir haber ajansının geçtiğimiz günlerde Polonya'nın Ukrayna sınırında bulunan bir köyüne düşen füze hakkında yapmış olduğu haber az kalsın 3.Dünya Savaşına sebep oluyordu.

O hata neredeyse 3.Dünya Savaşına neden olacaktı! Amerikalı muhabirin işine son verildi!

15 Kasım 2022 tarihinde Polonya'nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne füze düşmüştü. Füze düşmesi sonucu can kaybı yaşanmıştı. Bunun üzerine uluslararası bir haber ajansı olan The Associated Press'te çalışan Amerikalı bir gazetecinin söz konusu füze hakkında yapmış olduğu haber neredeyse savaş çıkmasına sebep olacaktı. Söz konusu haber ise bu füzenin Rusya'ya ait olduğu yönündeydi. Bu haberi yapan muhabir yaşanan olaylardan sonra işinden oldu. 

AP muhabiri James LaPorta 2 sivilin hayatını kaybetti bu patlamanın üst düzey bir ABD istihbarat yetkilisine dayandığını dile getirerek füzenin Rusya'ya ait olduğunu yazması nedeniyle işten çıkarıldı. Bunun üzerine AP'den gelen açıklamada "Haberlerimizin doğru, adil ve gerçeklere dayalı olmasını sağlamak için anonim kaynakların kullanımı da dahil olmak üzere, standartlara uyuyor ve uyguluyoruz." ifadeleri kullanıldı. 

POLONYA'YA DÜŞEN FÜZE UKRAYNA'YA AİTMİŞ

Polonya'da yaşanan bu olay sonrasında ülkenin ve NATO'nun birlikte yapmış olduğu çalışmalar sonucunda Polonya'ya düşen füzenin Ukrayna'ya ait olduğu açıklandı. 

Bunun üzerine  Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki Polonya'ya düşen füzenin yanlışlıkla düştüğü konusuna değinerek şu şekilde konuştu; "Rusya saldırılarına karşılık veren Ukrayna kuvvetleri, kendilerini savunmak için füze fırlattı. Bu füzelerden biri yanlışlıkla Polonya topraklarına düştü." dedi.

SONRAKİ HABER