Naci Görür'den ses getiren açıklama: Sakın oy vermeyin dedi: Türkiye için çağrı yaptı

Naci Görür çok önemli açıklamalarında deprem konusunda insanlarımızın can güvenliği konusunda ciddi planı programı iradesi olmuyorsa oy verilmemesi gerektiğini belirtti.

Naci Görür'den ses getiren açıklama: Sakın oy vermeyin dedi: Türkiye için çağrı yaptı

İzmir'de, 'Doğamıza Davet' sloganıyla gerçekleştirilen 'İkinci Yüzyılın İktisat Kongresi'nin 4'üncü gün buluşmalarında 'jeoloji' tartışıldı. İstanbul Teknik Üniversitesi'nden Jeolog Prof. Dr. Naci Görür, burada önemli bir açıklama yaptı. Görür açıklamalarında artık hangi fay kırıldı, hangi fay kırılacak konularında konuşmadığını belirtti ve şöyle dedi:

"NEYİN PEŞİNDEYİZ"

"'Deprem nerede olacak' diye sormayın, çünkü bize yakışmıyor. '40 sene sonra olacak' dediğimizde, 'Bu işi yırttık' mı diyeceğiz? O zaman ölecek olanlar çocuklarımız, torunlarımız olmayacak mı? O halde neyin peşindeyiz?"

SAKIN OY VERMEYİN 

Naci Görür açıklamalarında Depreme dirençli İzmir inşa etmek için üçüncü bileşenin ise altyapı olduğunu belirtti. Ayrıca Görür açıklamalarında bu seçimden başlamak kaydıyla herhangi bir siyasi partinin deprem konusunda iradesi olmuyorsa, sakın ona oy verilmemesi gerektiğini ifade etti.

NACİ GÖRÜR'ÜN AÇIKLAMALARI 

Konu ile ilgili olarak Naci Görür'ün açıklamaları şöyle oldu:

"Siz bir kenti deprem dirençli yapacaksanız, altyapıyı deprem dirençli yapmak mecburiyetindesiniz. Bugünkü deprem bölgesinde bütün altyapı tahrip oldu. Kanalizasyon su şebekesine karıştı. Hastalık kasıp kavuracak. Bu kehanet değil. Salgın hastalıklar ya başlamıştır ya başlayacaktır. Deprem gelmeden önce hasar alacak altyapıyı yenilemek gerekir. Biz İstanbul'da bunu yapıyoruz. Dördüncü bileşen yapı stokudur. Bunu iyi biliyoruz, çünkü rant onun içerisinde. Kentsel dönüşümü bir müteahhitlik projesi gibi algıladık. Ben de müteahhit olsam aynısını yaparım, neresi fazla rant getiriyorsa dönüşümü oradan başlattılar. İnsanların en fazla ölümüne neden olan kent bileşeni yapı stoku. Yapı stokunu güçlendirmek gerekir. Deprem, partiler üstü bir konudur. Lütfen bu seçimden başlamak kaydıyla, herhangi bir siyasi partinin deprem konusunda iradesi olmuyorsa, sakın ona oy vermeyin. Beşinci bileşen ise çevre ve ekosistemdir. Deprem, en büyük çevre felaketidir. Dünyanın bütün deprem bölgelerinde depremin vurup öldürdüğü kadar insan, uzun dönemde hastalıktan ölüyor"

SONRAKİ HABER