Naci Görür'den İstanbul depremi açıklaması! “ Can kaybına sebep olabilecek bina sayısı en az 90 bin"

Naci Görür'den İstanbul depremi açıklaması! “ Can kaybına sebep olabilecek bina sayısı en az 90 bin"
Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür’den beklenen İstanbul depremi ile ilgili açıklama geldi. İstanbul depremi ile ilgili “Vaktimiz olduğunu sanmıyorum” diyen Görür, yetkililere seslendi.

Sosyal medya hesabından beklenen İstanbul depremi ile ilgili önemli açıklamalara imza atan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, yetkililere seslendi. “Hükümetimize acil bir öneri” ifadelerini kullanan Görür, kritik açıklamalarda bulun. İşte haberin merak edilen tüm detayları…

“ Can kaybına sebep olabilecek bina sayısı en az 90 bin”

Deprem açıklamalarıyla sık sık adından söz ettiren Prof. Dr. Naci Görür, beklenen İstanbul depremi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Yetkililere çağrıda bulunan Naci Görür, önerilerini paylaştı. Sosyal medya hesabı üzerinden paylaşım yapan Yer Bilimci Prof. Dr. Naci Görür, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Hükümetimize acil bir öneri: Daha önce çeşitli kaynaklar da önermiştir ama köklü bir çözüm olduğuna inandığım için ben de öneriyorum: İstanbul’da depremde can kaybına neden olabilecek bina sayısı en az 90,000. Bu da yüzbinlerce canımızın can güvenliği yok demektir.

Evet biliyorum en doğru yol bu binaların güçlendirilmesi veya yıkılıp yeniden yapılmasıdır ama bütün bu binalara bu işlemin uygulanmasına vaktimizin olduğunu sanmıyorum. Onun için devlet, İstanbul’da deprem güçlü ve boş binaların tümünü kayıt altına alıp devlet olarak kiralamalı ve riskli binalarda yaşayan insanlarımızın buralara taşınmalarını sağlamalıdır. “

Binalar depreme dirençli hale getirilmeli!

Prof. Dr. Naci Görür, açıklamalarının devamında binaların depreme dirençli hale getirilmesinden bahsetti. Görür; “İnsanlarımızın can güvenliğini sağladıktan sonra belediye ve vatandaşla el ele verip boşaltılan binaları depreme dirençli hale getirmelidir. Bir bilim adamı olarak bundan daha acil çözüm düşünemiyorum. İnsanımızın can güvenliği her şeyin önündedir. Hükümetimiz bunu muhakkak yapmalıdır. İnanıyorum ki bu tüm İstanbulluların talebidir, sevgiyle” ifadelerini kullandı.