Naci Görür'den flaş açıklama geldi! O şehirde yakında 7.6 şiddetinde deprem olabilir: Riskli ilçeler belli oldu

Kahramanmaraş depremlerinin meydana gelmesi nedeni ile binlerce bina yıkıldı ve çok sayıda vatandaşımız hayatını kaybetti. Naci Görür ise çok önemli açıklamalarda bulundu. İstanbul için uyarılar yaptı.

Naci Görür'den flaş açıklama geldi! O şehirde yakında 7.6 şiddetinde deprem olabilir

6 Şubat günü meydana gelen depremlerin ardından birçok uzman isim, özellikle İstanbul için beklenen depreme dair uyarılarda bulunmaya başladı. Naci Görür ise İsatnbul'da olası deprem hakkında çok önemli açıklamalarda bulundu.

İSTANBUL İÇİN DEPREM BEKLENİYOR 

Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş depremlerinin meydana geldiği ilk günden beri yaptığı açıklamaları ile hem yetkililere hem de vatandaşlara bilgiler vermeye devam ederken İstanbul için beklenen depreme dair değerlendirmelerde bulundu.

7.6 ŞİDDETİNDE DEPREM OLABİLİR 

Naci Görür İstanbul’da beklenen depremin şiddetine ilişkin bir soruyu yanıtladı. Görür açıklamalarında depremin şiddetinin 7.6 olabileceğini ifade etti ve şöyle devam etti:

"Bizim İstanbul’da beklediğimiz deprem minimum 7,7, maksimum 7,6 olacaktır. Depremin büyüklüğü ile şiddeti farklı konulardır. Depremin büyüklüğü demek ortaya çıkan enerji miktarıdır. Deprem şiddeti derseniz, bu ortaya çıkan enerjinin etkisi ile hissedilen sarsıntıdır. İstanbul’da eğer 7 büyüklüğünde bir deprem olursa, eviniz sahile yakın bir alanda oysa hissettiğiniz depremin şiddeti 9 olacaktır. İç kısımlara gidildikçe bu şiddet azalacaktır.

EN RİSKLİ YERLER

Bu beklediğimiz deprem meydana geldiğinde Avrupa yakasında çok daha büyük hasar ile karşılaşılacak. İstanbul’un kuzeyinde yer alan ilçeler ise, depremin şiddetini en az hissedecek yerleşim yerleri olacak. Ancak bunu tam bir sınıflandırma ile ayıramazsınız. Zemin yapısı da bunda belirleyici olacaktır. İstanbul’un kuzeyinde olmasına rağmen depremin 7-8 şiddetinde hissedecek yerler de vardır. Güney bölümlerde depreme şiddete en fazla 9, kuzey bölümlerde ise, 6 şiddetlerini de olur. Eğer zemin eski kayalardan oluşuyorsa oralar sağlamdır. Pendik, Tuzla, Maltepe, Kartal, Kadıköy’den kuzeye doğru gittikçe sağlam zeminlere karşılaşıyorsunuz. Mesela Çamlıca’da zemini sondajla bile zor kazanırsınız ancak Ataşehir için zemini sağlam diyemeyiz."

SONRAKİ HABER