Mülakatlar kalktı mı? Bakan Tekin’den öğretmenlere yeni açıklama

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kamuya alımlarda mülakatın kaldırılacağına dair Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaadini hatırlattı ve mülakatları mülakat gibi yapacaklarını söyledi. Öğretmenler ise bu açıklamaya tepki gösterdi.

Mülakatlar kalktı mı? Bakan Tekin’den öğretmenlere yeni açıklama

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, kamuya alınacak öğretmenlerin yüzde 50 KPSS, yüzde 50 mülakatla değerlendirileceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçimlerden önce mülakatın kaldırılacağına dair verdiği vaadi hatırlatan Tekin, “Mülakatları mülakat gibi yapmaya karar verdik” dedi. Öğretmenler ise bu açıklamaya tepki göstererek, “Mülakatlar adaletsiz ve torpilli bir sistemdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ne demişti?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 11 Nisan 2023 tarihinde seçimden bir ay önce yaptığı konuşmada, kamuya alımlarda mülakat uygulamasının kaldırılacağını müjdelemişti. Erdoğan, “Mülakatları kaldırarak gençlerimizin sınavlardaki başarı sıralamasına göre atama yapacağız” demişti.

Bakan Tekin’in açıklamaları

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin ise, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerini hatırlatarak, mülakatların uygulanış biçimiyle ilgili rahatsızlıkları dile getirdiklerini söyledi. Tekin, “Biz de mülakatları mülakat gibi yapmaya karar verdik” dedi.

Tekin, Yeni Günde programında yaptığı açıklamada ise, kamuya alınacak öğretmenlerin yüzde 50 KPSS, yüzde 50 mülakatla değerlendirileceğini belirtti. Tekin, “KPSS skoru onun yüzdelik dilimini alacağız. Yüzde 50 de mülakat performansını alacağız” dedi.

Tekin, mülakata giren adayların bilgi işlem sisteminden otomatik olarak çıkacağını ve kimseyle tanışmayacağını da iddia etti. Tekin, “Bu yapıyı kurgularken adaleti, hak yemeyi merkeze koyuyoruz” diye konuştu.

Öğretmenlerden tepki

Bakan Tekin’in bu açıklamalarına öğretmenlerden tepki yağdı. Eğitim-Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, Milli Eğitim Bakanlığı’nın milli olma vasfını büyük ölçüde yitirdiğini söyledi. Aydoğan, “Ben mülakatı kaldıracağım deyip seçim meydanlarında halka vaatte bulunan bir kişi seçimi kazandıktan sonra ‘ne mülakatı kaldıracağız, mülakat gibi mülakat yapacağız’ diyorlar. Şimdi bu ne anlama geliyor? Aynı zamanda şu anlama geliyor: Geçmişte yaptığımız mülakatlar da aslında mülakat değildi” dedi.

Eğitim-İş Genel Başkanı Orhan Yıldırım da, mülakatların adaletsiz ve torpilli bir sistem olduğunu belirtti. Yıldırım, “Mülakatlar kalkmadı, sadece oranı değişti. Bu da bize göre yeterli değil. Mülakatlar tamamen kaldırılmalı ve KPSS puanına göre atama yapılmalı” dedi.

Öğretmen adayları da sosyal medyada #MülakatKalksın etiketiyle tepkilerini dile getirdiler. Birçok öğretmen adayı, mülakatların kaldırılmasını ve hak ettikleri atamaların yapılmasını istediler.

SONRAKİ HABER