Mir ödeme sistemi nedir? Hangi bankalar Mir kartlara izin veriyor

Türkiye'de bazı bankalar Mir ödeme sistemini artık desteklemediklerini açıklaması ile gündem olan Mir ödeme sistemi hakkında merak edilenler artmaya başladı. Peki Mir ödeme sistemi nedir?

Mir ödeme sistemi nedir? Hangi bankalar Mir kartlara izin veriyor

Gelen bilgiler doğrultusunda Rusya Merkez Bankası'nın Ulusal Kartlı Ödeme Sistemi'ne ait olan Mir ödeme sistemini Türkiye'de artık bazı bankalar tarafından desteklenmediği öğrenildi. Kamu bankalarının yanı sıra pek çok banka tarafından desteklenen işlemlere artık iki banka tarafından kullanılmadığı öğrenildi. Konu ile ilgili detayların ise merak edilmesinin ardından Mir açıklama yaptı. Peki Mir nedir, hangi bankalar Mir ödeme sistemini desteklemiyor? 

MİR ÖDEME SİSTEMİ NEDİR? 

Rusya Merkez Bankası'nın Ulusal Kartlı Ödeme Sistemi'ne bağlı olan Mir ödeme sistemi Rusya'da 2000 yılından itibaren kullanılmaya başlandı. Bağımsız bir ödeme sistemi olarak bakılan Mir ödeme sisteminde teknolojik geliştirmelerin ortaya çıkışı oldukça ilginç oldu. 

Batı'nın Rusya'ya uyguladığı finansal yaptırımların ardından bu sorunların çözüme kavuşması için 2014 yılından itibaren teknolojik gelişimlerin kabul edilerek ve uygulanarak devam edileceği öğrenildi. ATM'den para çekmek ve satın alım işlerini yapmak gibi pek çok işleve sahip olan bu ödeme kartından 2021 yılı itibariyle 100 milyon kart basıldığı öğrenildi. 

TÜRKİYE'DE 2 BANKA ARTIK KULLANMIYOR 

Yapılan açıklamalar doğrultusunda Türkiye'de bulunan 3 kamu bankasının da desteklediği Mir ödeme sitemini artık İş Bankası ve Denizbank tarafından desteklenmediği öğrenildi. Bu nedenle de şu an Türkiye'de bulunan ve İş Bankası, Denizbank gibi bankaları tercih eden kişilere diğer bankaları tercih etmeleri gerektiği açıklandı. 

Konunun bankaların tercihine bağlı bir şekilde kararı alabileceğine dair ifadelerde ise Mir tarafından,  "Rus banka kartlarının kabul edilmesi için altyapının açılması kararının yabancı paydaşlara bağlı olduğu" açıklanmıştı. Şu an Türkiye'de Mir ödeme sistemini kullanan bankalar ise ; Vakıfbank, Ziraat Bank, İş Bankası, DenizBank ve Halkbank şeklinde belirtildi.