Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Asgari ücrete ara zam gelecek mi?

Asgari ücret ile çalışan milyonlarca vatandaş yeni asgari ücret fiyatlarını merak ediyor. Açıklanan ve netliğe kavuşan seçim sonrasında şimdi gözler asgari ücretin alacağı ara zamma yöneldi. Milyonlarca çalışan ara zam haberini bekliyor.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiriyor! Asgari ücrete ara zam gelecek mi?

Aralık ayında yayımlanan haberlere göre 2023 yılında asgari ücret en son zammı ile beraber net 8.506 TL olmuştu. Kura göre ise 455 dolara tekabül eden bu zamdan sonra işverene yapılan asgari ücret desteği de 100 TL’den 250 TL’ye çıkarılmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın temmuz ayında asgari ücrete yine bir zam yapılması söz konusu olduğu açıklamalarında belirtilmişti.

Yeni asgari ücret zammı ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarında duyurduğu asgari ücret ara zam vakti yaklaşıyor. Cumhurbaşkanı asgari ücretin 2023 zam fiyatlarını kamuoyuna duyurduktan sonra açıklamalarında asgari ücrete sene içerisinde tekrar bir zam geleceğini de belirtmişti. Temmuz ayında yapılması beklenen ara zam için heyetin haziran ayında toplanacağı haberleri yayımlanıyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu asgari ücretin ara zammı için toplantı hazırlıklarına başladı. Yeni asgari ücretin belirlenmesinde alt sınır için kriterler belirlenirken toplantı tarihi henüz kesinleşmedi.

Yeni asgari ücretlerin belirlenmesi ve kamuoyuna duyurulması için ekibin toplanması beklenmektedir. Ara zam ile beraber asgari ücret tutarı komisyon işçi, işveren ve hükümet ile beraber 15 kişi olarak kurulacak bu Asgari Ücret Tespit Komisyon tarafından yapılacak toplantı ile belli olacaktır.

Yeni asgari ücretin ne kadar artması bekleniyor?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamaları ile temmuz ayında asgari ücrette ara zamma gidileceği haberi duyurulmuştu. Bununla birlikte temmuz ayı yaklaşırken asgari ücretin belirlenmesinde rol oynayan ekip toplantı hazırlıklarına başladı. Bunların yanı sıra ekonomi uzmanlarının asgari ücretin yeni zammının oranları ile ilgili tahminleri oluyor.

Ekonomi uzmanları, 5 Haziran tarihinde yeni enflasyon rakamlarının açıklanacağını bunula beraber 500 dolarlık bir alım gücünün alt sınır olarak belirleneceği tahminlerinde bulunuyorlar. Yine %30 oranında bir zammın gerçekleşmesi ile net asgari ücretin 11.058 TL, brüt ücretin ise 13.010 TL olacağı belirtiliyor.

 

SONRAKİ HABER