Milli (ulusal) yas ilan edild! Milli yas ne demek, hangi durumlarda milli yas ilan edilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından sosyal medya üzerinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de yaşanan depremler sebebiyle 7 gün süreyle milli yas ilan edildi. Bu son dakika açıklamasından sonra konuyla ilgili araştırmalar başladı.

Milli (ulusal) yas ilan edild! Milli yas ne demek, hangi durumlarda milli yas ilan edilir?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son açıklamasına göre Türkiye’de meydana gelen depremler sebebiyle 7 gün süreyle milli yas ilan edildiği duyuruldu. İşte detaylar…

7 gün süreyle milli yas ilan edildi!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medya hesabından ulusal yas ilanını duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamasında; “6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreyle milli yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir” ifadelerini kullandı.

Milli (ulusal) yas ne demek?

Bir ülke halkının büyük bölümü tarafından kabul edilen, kendi ülkesi ya da başka bir ülkede yaşanan önemli derecedeki bir kişinin ölümü, yıldönümü sebebiyle ilan edilen güne “milli yas” veya “ulusal yas” denmektedir. Milli (ulusal) yas ilan edildiğinde o ülkede bayraklar yarıya indirilir. Türkiye’de sadece TBMM, Anıtkabir önündeki bayraklar yarıya indirilmez. Bunun yanı sıra doğal afet, kaza, savaş, terör saldırısı, facia sebebiyle bir ülkede milli (ulusal) yas ilan edilebilir.

Türk Bayrağı Kanunu’nun uygulanışını düzenleyen Türk Bayrağı Tüzüğü’nde sürekli bayrak çekilecek resmi daireler ve kuruluşlar; “TBMM, Anıtkabir, Polis, Jandarma, hudut, gümrük, muhafaza karakolları ile hudut kapıları” olarak belirlenmektedir.

SONRAKİ HABER