Milli Eğitim Bakanlığı Bilsem öğrenci tanılama görev ücretlerini açıkladı!

MEB tarafından Bilsem’in görev ücretleri açıklandı. Görev ücretleri hakkında detaylı bilgiler verildi. Herkes bu haberi bekliyordu. İşte haberimizin devamında tüm detayları ile sizlerle… 

Milli Eğitim Bakanlığı Bilsem öğrenci tanılama görev ücretlerini açıkladı!

BİLSEM öğrenci tanılama sürecinin görev ücretlerinin ne kadar olduğu birçok vatandaş tarafından merak edilmeye başlandı. MEB konu hakkında ki açıklamaları da yaptı. İşte tüm detaylar. 

BİLSEM görevi nedir, nasıl yapılır? 

Bilim ve sanat merkezlerinde öğrencileri tanılama ve 1. 2. 3. sınıf düzeyinde olan öğrenciler için zihinsel, resim ve müzik gibi yeteneklerini olan ilgilerini belirleme olarak düzenlenen değerlendirme de görev ücretinin ne olduğu hakkında büyük bir merak oluştu. Yapılan bu süreçte zihinsel yetenek alanında ön başvuruların her ilde belirlenmekte olan uygulama merkezlerinde hafta sonu içinde 6 oturum şekli ile gerçekleştirilecek olan sınav tablet bilgisayarlar ile yapılacaktır. Süreci planlamak ve yönetmek ise bilim sanat merkezleri yönergesinin tanılama komisyonu tarafından yapılmaktadır. Bu durum ile beraber hafta sonu yapılmakta olan genel zihinsel yetenek alanı ön değerlendirme aşamasında görev alacak olan gözetmenin günde üç oturum olacak şekilde en fazla 12 gün görev alması yönünde planlar oluşturulmuştur. 

BİLSEM oturumları için verilecek tutar nedir? 

Bilsem sınavına girecek olan 1. 2. 3. Sınıf öğrencilerinin genel yeteneklerini , resim ve müzik gibi alanlarda ki özgü beceri ve yetenek seviyelerine göre öğrenci seçimleri gerçekleştirilmektedir. Bu sebepten dolayı 2022- 2023 Eğitim Öğretim yılı içinde bilim ve sanat merkezlerine öğrenci tanılama ve yerleştirme kılavuzu doğrultusunda yapılacak ön yetenek değerlendirmesinde “her derece de ve her türden  örgün veya da yaygın eğitim kurumlarında geçerli olan mevzuat gereğince yapılan bekleme, sorumluluk, final , dışarıdan bitirme vb. Sınav salonlarında görev alan öğretmenlere her bir sınav komisyon üyeliği ve her bir sınav gözcülüğü için 5 saat ek ders ücreti ödenmektedir. “ İfadelerini kullandılar. Yapılan bu hüküm kapsamında görev alacak olan komisyon üyeleri, Gözetmenler ve bina sorumluları her oturum başından beş ek ders ücreti ödemesinden faydalanacak. 

SONRAKİ HABER