MİLGEM projesi hızla devam ediyor! 3 yılda 6 savaş gemisi!

MİLGEM projesiyle başlayan yerli savaş gemisi projeleri devam ediyor. Proje kapsamında önümüzdeki üç yıl içerisinde altı adet savaş gemisinin envantere dahil edilmesi planlanıyor.

MİLGEM projesi hızla devam ediyor! 3 yılda 6 savaş gemisi!

STM iş ortaklığında Anadolu, Sedef ve Sefine tersaneleri eş zamanlı olarak 3 adet İstif sınıfı fırkateyn inşa edecek. Ek olarak yeni karakol gemileri de bu süreçte envantere alınacak. MİLGEM kapsamında yürütülen proje ile üç yıl içerisinde altı adet savaş gemisinin envantere dahil edilmesi bekleniyor. İlk geminin ise, bu yıl teslim edileceği açıklandı. Yürütülen proje ile tamamen dış kaynaklardan bağımsız, istek ve ihtiyaçlar doğrultusunda savaş gemilerinin üretilmesi amaçlandı. Aynı zamanda bu proje ile dost olunan ülkelere de ihracat süreçlerini başlatmak hedeflendi. Proje için koyulan amaç ve hedefler planladığı gibi hızlı bir şekilde ilerleme kaydediyor.

TCG ANADOLU ENVANTERE GİREMEYE HAZIRLANIYOR

MİLGEM projesi hızla devam ediyor! 3 yılda 6 savaş gemisi!

MİLGEM tarafından yürütülen proje kapsamında; 27 Eylül 2011'de TCG Heybeliada (F-511), 27 Eylül 2013'de TCG Büyükada (F-512), 4 Kasım 2018'de TCG Burgazada (F-513) ve 29 Eylül 2019'da TCG Kınalıada (F-514) hizmete girdi ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bünyesinde görev yapmaya başladı. Bu gelişmelerin akabinde 2021 yılının aralık ayında Savunma Sanayi Başkanı İsmail Demir; 6, 7 ve 8. gemilerinde ihale sürecinin başlatıldığını duyurmuştu.

GEMİLER EŞ ZAMANLI İNŞA EDİLECEK

İlgili proje STM iş ortaklığında Anadolu, Sedef ve Sefine tersanelerine verildi. Proje kapsamında, üç tersane üç gemiyi 36 ay içerisinde eş zamanlı olarak inşa edecek. Bu plan ile gemiler, 2026 yılında envanter kapsamına girmiş olacak. Aynı zamanda, 23 Ocak 2021'de denize indirilen TCG İstanbul (F-515) da 2023 yılı içerisinde testlerini tamamlayarak envantere alınacak.

SONRAKİ HABER