Meteoroloji'den belediyelere uyarı geldi! Şiddetli sağanak yağışa dikkat!

Meteorolojiden belediyelere uyarı yapıldı. Bilim adamları en son 2015 senesinde görülen ve yaramaz çocuk olarak adlandırılan hava olaylarının bu sene Türkiye’de görüleceğini duyurdu. Belediyelerin bu hava koşullarına hazırlıklı olması gerektiği belirtildi.

Meteoroloji'den belediyelere uyarı geldi! Şiddetli sağanak yağışa dikkat!

Columbia Üniversitesi’nden Türkiye için El Nino uyarısı yapıldı. En son 2015 senesinde görülen El Nino meteorolojide yaramaz çocuk olarak adlandırılıyor. El Nino bölgelerin bazılarında kuraklığa bazılarında ise sağanak yağışlara sebep olabiliyor. Meteoroloji uzmanları ve Columbia Üniversitesi Türkiye için El Nino sebebiyle dikkatli olmalarını söylüyor. El Nino’nun olağanüstü hava koşulları oluşturabileceğini söyleyen bilim adamları sel ve taşkınlar için belediyelerin hazırlıklarını süratlendirmesi gerektiğini vurguluyorlar.

Türkiye için El Nino Uyarısı

Deniz suyu sıcaklıklarındaki değişimin sebep olduğu bir hava olayıdır El Nino. Meteoroloji uzmanlarının yaramaz çocuk olarak adlandırdığı bu hava olayı, birçok bölgede mevsimlerin normallerinden farklı seyretmesine sebep oluyor. Meteoroloji uzmanlarından olan Kerem Ökten El Nino hava olayının oluşturabileceği olumsuz durumlar için belediyelerin önlemlerini arttırmaları gerektiğini açıkladı.

Meteoroloji  uzmanları Türkiye de bu yaz sezonunda görülmesi beklenen El Nino’nun yazı kışa çevirebileceğini söylediler. Bu sene görülmesi beklenen El Nino ‘nun 2015’teki El Nino’dan daha kuvvetli olacağını da açıklamalarına eklediler. Bu açıklamalar ardına belediyelere sık sık uyarılar oldu. Yaz sezonunda sağanak yağışlar ile yaşanabilecek olumsuz durumlar için önlem alınması gerektiği belirtildi.

El Nino hava koşulu sebebiyle uyarı geldi!

En son 2015 yılında yaşanan El Nino hava koşulu sebebiyle uzmanlardan şimdi de Türkiye’ye uyarı geldi. Kerem Ökten başta olmak üzere meteoroloji uzmanları El Nino’nun Türkiye’de sağanak yağışlara sebep olabileceğini söylüyor. Uzmanlar bu sağanak yağışlar ile oluşabilecek sel ve taşkınlara belediyelerin önlem alması gerektiğini açıkladılar. Altyapısı olmayan veya güçlü bir altyapıya sahip olmayan belediyelerin bir an önce hazırlıklarını tamamlamaları gerektiği uyarılarında bulunan uzmanlar bu yazın çok sıkıntılı geçebileceğini de belirtiyorlar. Uzmanlar mevsim döngülerinin artık değiştiğini yazda kışı kışta ise yazı yaşayacağımızı söylüyorlar.

SONRAKİ HABER