Meteoroloji'den 12 kent için sarı kodlu alarm! Vatandaşlar uyarıldı!

Meteoroloji'den 12 kent için sarı kodlu alarm! Vatandaşlar uyarıldı!
Deprem bölgelerinde depremden sonra yaşanan sel afetlerinden sonra şimdi de Meteoroloji’den 12 kente sarı alarm! Adana, Mersin, Tunceli, Bolu, Kırşehir, Yozgat, Kırıkkale başta olmak üzere birçok bölgeye sel, dolu, hortum, yıldırım uyarısı. Aman Dikkat!

Bu 12 bölge dikkat! Meteoroloji’den alınan son hava tahminlerine göre 12 kent ve bazı bölgelerde şiddetli yağışlar olacak. Bu şiddetli yağışlar sebebi ile oluşabilecek sel ve hortuma karşı vatandaşlar uyarıldı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü yaptığı açıklamada bu bölgelerde ve kentlerde yaşayan vatandaşların şiddetli yağış, hortum, sel, dolu gibi olası durumlara hazırlıklı olmasını bildirdi. İşte haberin detayları…

12 kentte mevsim dışı haller yağış, sel, hortum

Özellikle Mersin ve Adana gibi yaz mevsiminin şiddetli sıcaklar ile geçtiği bölgelerde yaz bir türlü gelmiyor. Bu illerde yaşayan insanlar yaz mevsimini beklerken şimdi de Meteoroloji’den sel uyarısı. Geçtiğimiz günlerde Adana ve Mersin ve ilçelerinde şiddetli dolu yağışı olmuş, yol kenarları dolu taneleri ile dolmuştu. O yağışın üzerine artan sıcaklıklar ile yaz mevsimine hazırlık yapan vatandaşa yapılan sel, dolu uyarısı tüm halkı tedirgin etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yurt genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu olacağını söylüyor. Ayrıca Marmara’nın güneyi, iç Anadolu bölgesi, Karadeniz bölgesinin iç kısımları, Ege, Akdeniz, güneydoğu ile Edirne ve Tekirdağ çevrelerinin sağanak ve gök gürültülü yağışla geçeceği tahminlerinde bulunuyor. Bu açıklamalar üzerine yetkililer, su baskınları, yıldırım, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması konusunda vatandaşlara çağrı yaptı.

Kuvvetli rüzgar uyarısı!

Meteoroloji uzmanları rüzgârın Doğu Akdeniz ile Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun batısında güney yönlerinden (40-60 km/saat) ile kuvvetli eseceğini söylüyor. Bu rüzgâr ile Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu’nun güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı beklendiği açıklandı. Buna ilave olarak olumsuz hava koşullarından dolayı oluşabilecek durumlara karşı halkımızın tedbirli olması gerektiği vurgulandı. Hava sıcaklıklarının ise yalnızca batı kısımlarında mevsim sıcaklıklarının altında seyredeceğini diğer bölgelerde mevsim normallerinde olması bekleniyor.