Meteoroloji ve AFAD uyardı! Çok kuvvetli sağanak yağış geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son değerlendirmelerine göre, yurdun güneybatı kesimlerinde gök gürültülü çok şiddetli sağanak yağış bekleniyor. AFAD, vatandaşların cep telefonlarına uyarı mesajı gönderdi. Peki, yurt genelinde hava nasıl?

Meteoroloji ve AFAD uyardı! Çok kuvvetli sağanak yağış geliyor!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava durumu tahmin raporuna göre, sıcaklıklar, yurdun kuzey doğu kesimlerinde mevsim normallerinin üzerinde, diğer bölgelerde de mevsim normalleri civarında seyredecek. Kuzey ve iç kesimlerde yer yer mevsim normallerinin altında seyretmesi bekleniyor.

AFAD ve Meteoroloji’den uyarılar geldi!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve AFAD tarafından uyarılar geldi. Türkiye’nin güneybatı kesimlerinde gök gürültülü ve çok şiddetli sağanak yağış bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün yaptığı son açıklamaya göre; günün ilk saatlerinden itibaren Muğla’da öğle saatleri itibarıyla güney kesimleri başta olmak üzere Isparta ve Burdur’un doğusunda yerel olarak kuvvetli, çok kuvvetli (metrekareye 21- 75 kilogram), Antalya’nın merkezi ve doğusu yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli (51-100 kilogram) sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor.

Çok kuvvetli sağanak yağış bekleniyor!

AFAD’ın vatandaşların cep telefonlarına gönderdiği uyarıda: “Yarın Muğla, Isparta ve Burdur’un doğusunda yerel olarak kuvvetli ve çok kuvvetli; Antalya merkez ve doğusunda yerel olarak çok kuvvetli ve şiddetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış bekleniyor” ifadeleri kullanıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Antalya’nın merkez ve doğu ilçelerinde öğleden sonra beklenen şiddetli yağışlara karşı vatandaşların tedbirli olmaları için “turuncu kod” uyarısında bulundu. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından kentteki vatandaşların cep telefonlarına uyarı mesajı gönderildi.

Antalya’nın merkez ve doğu ilçelerinde metrekareye 76 ila 100 kilogram yağış beklendiği belirtildi. Şiddetli yağış ile sel, yıldırım, su baskını, dolu, ulaşımda aksamalar, hortum, kuvvetli rüzgar, yükseklerde buzlanma riskinin belirtildi açıklamada “turuncu kod” uyarısı da yapıldı. Yağışlar öğle saatlerinde etkisini gösterecek ve cuma gecesi sona ermesi bekleniyor.

SONRAKİ HABER