Meteoroloji o illeri uyardı! Kar yağışları geri geliyor!

Hava durumu değerlendirmeleri ile adından sık sık söz ettiren Hava uzmanı Kerem Ökten, son olarak önümüzdeki hafta yurdumuzda ciddi bir soğuk hava dalgasının yaşanacağını belirtti. Kar yağışının da etkili olması bekleniyor.

Meteoroloji o illeri uyardı! Kar yağışları geri geliyor!

Hava Uzmanı Kerem Ökten, sıcaklıkların hıza düşeceğini ve ciddi bir soğuk hava dalgasının yaşanacağını ifade etti. Soğuk hava dalga ile birlikte sıcaklıkların düşeceği ve kar yağışlarının etkili olacağı tahmin ediliyor. Meteoroloji, yeni haftada hava durumu tahminlerini paylaştı.

Uzman isim uyardı!

Hava Uzmanı, Kerem Ökten’in açıklamasına göre, yurdumuzu etkisi altına alabilecek ve sıcaklıkları 15-18 derece birden düşürebilecek bir soğuk hava dalgası ile karşı karşıya olduğumuzu ifade etti. Hava uzmanı Kerem Ökten; “Muhtemelen rotası Türkiye olacak. Soğuk hava dalgası gelirse, 29 Mart Çarşamba günü gelecek ve gelişmeler yakından takip ediliyor. Bu tehlikeli soğuk hava dalgası tarımsal üretimde don riski yaratabilir” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının devamında çarşamba ve perşembe günleri kışın geri döneceğini ifade eden Kerem Ökten, sıcaklıkların gece buzlanma seviyesinin altına düşeceğine ve sürpriz kar yağışlarının beklendiğini ifade etti. Çiftçilerin don riskine karşı tedbirli olmaları gerektiğini belirten Ökten, açık mavi bölgelerde buzlanma, koyu mavi bölgelerde de yoğun buzlanma olabileceğini belirtti.Meteoroloji o illeri uyardı! Kar yağışları geri geliyor!

Karla karışık yağmur!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, gelecek hafta hava tahmin değerlendirmelerini paylaştı. Yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara Bölgesi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısı, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi ile Afyonkarahisar, Sivas, Kütahya çevrelerinde yağmur ve sağanak yağış, Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinde karla karışık yağmur bekleniyor.

Yağışların Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin doğusu, Bingöl, Tunceli, Şanlıurfa çevrelerinde yer olmak üzere kuvvetli olacağı tahmin ediliyor. Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı görülmesi beklenirken, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde de çığ tehlikesi riski bulunmaktadır.

SONRAKİ HABER