Meteoroloji bölge bölge uyardı: Hafta sonu yağışlı geçecek!

Meteoroloji bölge bölge uyardı: Hafta sonu yağışlı geçecek!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü yeni hava durumu raporunu yayımladı. Hafta sonu boyunca yurt genelinde yağışlar bekleniyor. Sıcaklıkların, yağışlarla birlikte mevsim normallerine yakın ve yer yer altında seyredeceği tahmin ediliyor.

Hafta Sonu Hava Durumu Genel Görünümü

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre, bugün ülke genelinde parçalı ve yer yer çok bulutlu bir hava hakim olacak. Marmara'nın doğusu, Kuzey Ege'nin iç kesimleri, Doğu Akdeniz, İç Anadolu, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Orta ve Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu ile Zonguldak, Düzce, Adıyaman, Gaziantep ve Kilis çevrelerinde sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlar bekleniyor.

Yerel Kuvvetli Yağış Uyarıları

Yağışların, İç Anadolu'nun doğusu, Orta ve Doğu Karadeniz'in iç kesimleri, Doğu Anadolu'nun kuzeyi ile Ankara, Çankırı, Adana çevreleri, Osmaniye ile Kahramanmaraş'ın batısı ve Mersin'in iç kesimlerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Hatay çevrelerinde ise yağışların çok kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Bugün yurt genelinde parçalı ve yer yer çok bulutlu hava etkisini sürdürecek. Karadeniz, Doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu, Orta ve Doğu Akdeniz ile İç Anadolu'nun iç ve doğu kesimlerinde yağışlı hava hakim olacak. Bu yağışların sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor.

Pazar günü ise kıyı kesimler dışında yurt genelinde yağış görülecek. Yağışların sağanak ve gök gürültülü sağanak şeklinde ve yer yer kuvvetli olacağı tahmin ediliyor.

Sıcaklıklar Düşüyor

Mevsim normallerinin üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının yağışla birlikte azalacağı ve mevsim normalleri civarına, hatta yer yer altına düşeceği öngörülüyor.

Hafta sonu beklenen en yüksek sıcaklık değerleri şu şekilde:

  • Ankara: 23°C
  • İstanbul: 24°C
  • Antalya: 30°C
  • İzmir: 30°C
  • Samsun: 25°C
  • Diyarbakır: 27°C
  • Adana: 27°C

Hafta sonu dışarıda plan yapacak olanlar, yağış ihtimalini göz önünde bulundurmalı ve tedbirli olmalıdır. Özellikle kuvvetli yağışların beklendiği bölgelerde su baskınlarına karşı dikkatli olunması gerekiyor.