Merkez Bankası faiz kararını mart ayında açıklayacak! İşte faiz kararının açıklanacağı o tarih!

2023 yılının mart ayına ait Merkez Bankası faiz karının açıklanması bekleniyor. Her ay açıklanan faiz kararları herkes tarafından merakla bekleniyor. Mart ayı için yapılacak açıklama için de geri sayım başladı.

Merkez Bankası faiz kararını mart ayında açıklayacak! İşte faiz kararının açıklanacağı o tarih!

Merkez Bankası, faiz kararı piyasaları yakından etkilemektedir. Mart ayına girilmesi ile birlikte Merkez Bankası tarafından açıklanacak faiz oranı merakla beklenmeye başlandı. Merkez Bankası tarafından açıklanacak olan faiz kararının hangi tarihte açıklanacağına dair araştırmalar ise, hız kazanmaya başladı.

Merkez Bankası mart ayı Para Politikası Kurulu toplantısında depremin ekonomiye olan etkilerini sınırlamak için faiz kararı indirimi yönünde bir açıklama yapması uzmanlar tarafından bekleniyor. Analistlerin yaptığı bu açıklamaya göre açıklanacak faiz oranında indirim kararının gündeme gelmesi öngörülüyor. Bu kapsamda, Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısının mart ayı takvimi açıklandı.

FAİZ AÇIKLAMASI 23 MART TARİHİNDE

Merkez Bankası faiz kararını mart ayında açıklayacak! İşte faiz kararının açıklanacağı o tarih!

Merkez Bankası Tarafından yapılacak faiz açıklaması, Para Politikası Kurulu toplantısının ardından gerçekleştirilecek. Mart ayı için beklenen faiz kararının 23 Mart 2023 tarihinde saat 14:00’da açıklanacağı duyuruldu. Mart ayına ait faiz oranının ne kadar olacağı herkes tarafından merakla bekleniyor. Depremin etkilerinin de bu faiz açıklamasında etkili olması gündemde.

ŞUBAT AYI FAİZİ 50 BAZ PUAN DÜŞÜRÜLMÜŞTÜ

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, şubat ayı faiz oranı duyurusunda faizin 50 baz puan düşürüldü açıklanmıştı. Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında gerçekleştirilen toplantının ardından faizin 50 baz puan düşürülerek yüzde 8,5’e çekildiği bildirilmişti. Merkez Bankası tarafından faiz oranlarının düşürülmesi, tahvil getirilerini azaltacağından hisse senetlerini olan talepleri artıracak bu da hisse senetlerinin fiyatının yükselmesine neden olacaktır. Bu gelişmeler sonucunda ise firmaların piyasa değeri, firma maliyetine oranla yükseleceğini eden yatırım ve üretim konusunda da artış sağlanacaktır.

SONRAKİ HABER