Meğer Eris varyantı haftalardır aramızdaymış! Sadece bu 2 tedbiri almanız yeterli

Koronavirüs salgını bir dönem tüm dünyayı etkisi altına almıştı. Salgının üzerinden uzun bir zaman geçmesine rağmen çeşitli ülkelerden bu sefer Eris varyantı için haberler gelmeye başladı. Bakan Koca, dün Eris varyantının ülkemizde 9 kişide görüldüğünü söylemesi üzerine açıklamalar gelmeye başladı.

Meğer Eris varyantı haftalardır aramızdaymış! Sadece bu 2 tedbiri almanız yeterli

Konuya ilişkin Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Eris varyantının aslında haftalardır aramızda olduğunu belirtti. Bu salgını önlemenin 2 yolu olduğunu ifade eden Ceyhan bu varyantın ağır hastalık yapma özelliğine sahip olmadığını vurguladı.

EĞER ENGELLEMEZSEK..

Prof. Dr. Ceyhan yaptığı açıklamasında hastalığı engellemek için aşı yapılması ve hastaların izole edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Eğer varyantın bulaşmasını engellemezsek, uzun süre yeni varyantlarla pandemi devam edebilir" dedi.

BAKAN KOCA 9 KİŞİDE VAR DEMİŞTİ

Dün Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Eris varyantının 9 kişide görüldüğünü söylemişti. Ancak Ceyhan, yaptığı açıklamasında varyantın haftalardır ülkemizde olduğunu belirterek şöyle dedi:

“Bu varyantın Türkiye'de bulunmaması mümkün değildi. Bütün dünyada 50'nin üzerinde ülke rapor etmiş, diğer ülkeler de kontrol etmediği için görmüyordu. Türkiye'de de tanı kriterleri salgının başında Covid-19'un ağır seyrettiği dönemde belirlendiği için kriterlere uyan vaka çok azdı. O yüzden de az örnek bakılıyordu. Siz virüsü az bulunca varyant analizini de az yapabiliyorsunuz. Yoksa 9 kişide değil, çok daha yüksektir. Bütün dünyada artıyor. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri'nde bütün Covid-19 vakalarının yüzde 17'si, İngiltere'de yüzde 20'si Eris varyantına bağlı. Türkiye'de de onlara yakın oranda bu son vakaların arttığı dönemde bir oran olduğunu tahmin etmek zor değil”

 

SONRAKİ HABER