Lilith Kur'an'da geçiyor mu? Lilith efsane nedir, kimdir?

Türkiye gündemine bugün bir anda giren Lilith herkesin tartışmalarına sebep oldu. Peki Lilith Kur'an'da geçiyor mu? Lilith efsane nedir, kimdir?

Lilith Kur'an'da geçiyor mu? Lilith efsane nedir, kimdir?

Lilith Kur'an'da geçiyor mu? Lilith efsane nedir, kimdir? Türkiye gündemine bugün bir anda giren Lilith herkesin tartışmalarına sebep oldu. Twitter'da trend topic olan Lilith sonrasında ortaya atılan iddia niteliğinde ki tweetler sonrasında ise vatandaşlar konuyu detaylıca araştırmaya başladı. İşte detaylar ve daha fazlası kamugundemi.com adresinde yer alıyor.

LİLİTH EFSANESİ

İnternette yer alan bilgilere göre Lilith, Hz. Adem'in ilk eşidir. Efsanelere göre Hz. Adem ile aynı özden yaratıldığı için eşitlik talep eden Lilith, cennetten çıktığı söyleniyor. Kızıldeniz'de bir cin ile birlikte olduğu iddia edilen bu kişinin 100 çocuğu olur. Bu süreçte üç melek onu tekrar cennete döndürmek için yanına gelirken, Lilith ise artık bir cinle evli olduğunu ileterek cennete geri dönemeyeceğini açıklar.

İnternette yer alan bu efsanelerin birden fazla versiyonları Sümer, Babil ve Yahudi mitolojilerinde anlatıldığı iddia edilir. İsrailiyattan Türk - İslam kültürüne ''Albastı'' adıyla geçen Lilith'in, lohusalık dönemindeki kadınların bebeklerini çaldığına inanılır. Ancak bunlar tamamen efsanelere dayalı olup Kuran'da ve İncil'de Lilith'ten hiçbir şekilde bahsedilmez.

Kur'an'ı Kerim'e göre Hz. Adem'in ilk eşinin Hz. Havva olduğu bilinirken ikisinin de çamurdan yaratıldığı ve cennetteki yasak ağaçtan yemeleri sonrasında ise cennetten kovuldukları iddia edilir.