Libya’da sel felaketi: Ölü sayısı 11.000’i aştı, 10.000’den fazla kayıp

Libya’da Akdeniz fırtınası Daniel nedeniyle meydana gelen yıkıcı sel felaketinde 11.000’den fazla kişi hayatını kaybetti, 10.000’den fazla kişi kayboldu. Libya Kızılayı, ülkenin doğusundaki Derna kentinde en kötü durumun yaşandığını bildirdi.

Libya’da sel felaketi: Ölü sayısı 11.000’i aştı, 10.000’den fazla kayıp

Libya’nın doğusunda Akdeniz fırtınası Daniel nedeniyle meydana gelen yıkıcı sel felaketinde ölenlerin sayısı 11.000’i aştı, 10.000’den fazla kişi kayboldu.

Libya Kızılayı Cuma günü yaptığı açıklamada, ülkenin doğusundaki Bayda ve Derna kentlerinde hafta sonu boyunca devam eden sağanak yağmurların iki barajın çökmesine neden olduğunu ve su baskınlarının tüm mahalleleri silip süpürdüğünü bildirdi.

Kızılay, cesetlerin denize sürüklendiğini ve patlayıcı ve hastalık riskinin arttığı bir ortamda tahliye çabalarının sürdüğünü belirtti.

Derna şehri afet bölgesi ilan edildi

Yerel yetkililere göre, liman kenti Derna en kötü etkilenen bölge oldu ve alanın dörtte biri yok oldu. Şehir, elektrik ve iletişimin kesildiği afet bölgesi ilan edildi.

Libya Ulusal Meteoroloji Merkezi, sel izleme web sitesi Floodlist’e göre kuzeydoğudaki Bayda kentinde Pazar gününe kadar 24 saat içinde 16 inçten fazla yağmur yağdığını bildirdi.

Akdeniz fırtınası Daniel, Libya’nın yanı sıra Tunus, Cezayir ve Mısır’ı da etkiledi ve bölgede aşırı yağışlara ve rüzgarlara neden oldu.

Libya’ya uluslararası yardım sözü

Bazı ülkeler Libya’ya yardım gönderme sözü verdi, ancak birçok yolun kapatılması ve köprülerin yıkılması nedeniyle yardımların etkilenen bölgelere ulaştırılmasının zor olduğu görüldü.

Petrol zengini ülkenin biri doğuda diğeri batıda olmak üzere iki savaşan hükümet arasında bölünmesiyle birlikte Libya’daki mevcut siyasi durum da kurtarma çabalarını sekteye uğrattı.

Birleşmiş Milletler Dünya Meteoroloji Örgütü başkanı, bölünmüş ülkede işleyen bir meteoroloji hizmeti olsaydı, Libya’daki sel felaketlerinin çoğunun önlenebileceğini söyledi.

Libya’da son on yıl içinde iklim değişikliği nedeniyle sıcaklık artışları ve kuraklık dönemleri yaşandığı belirtildi. Bu da ülkenin altyapısını zayıflattığı ve sel riskini arttırdığı ifade edildi.

SONRAKİ HABER