Kurtulmuş ve Özdağ görüşmesi bitti! Dikkat çeken açıklama geldi: Çok faydalı oldu

Kurtulmuş ve Özdağ görüşmesi bitti! Dikkat çeken açıklama geldi: Çok faydalı oldu
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu öncesi Ankara'da görüşme trafiği hızlanırken; Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile bir araya geldi. Görüşme sonrası önemli bir açıklama yapıldı.

28 Mayıs'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turuna 6 gün kala Ankara'da görüşme trafiği hızlandı. 14 Mayıs'taki seçimlerde yüzde 5,17 oy alan ATA İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Sinan Oğan, bugün ikinci tura ilişkin tutumunu açıklayacağı belirtildi ve Zafer Partisi lideri Ümit Özdağ, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş ile bir araya geldiği paylaşıldı. Görüşme sonrasında ortak bir basın toplantısı düzenlendi.

NUMAN KURTULMUŞ'UN AÇIKLAMALARI 

AK Partili Kurtulmuş, yaptığı açıklamada sığınmacılar için 'gönüllü dönüş'ün altını çizdi ve Ümit Özdağ da 'gerekirse zorla' ifadelerini kullandı. Oldukça verimli bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirten Numan Kurtulmuş şu ifadeleri kullandı:

"Cumhurbaşkanlığı seçiminde ümit ediyoruz ki Zafer Partisi bu anlamda genel çerçevede sayın Erdoğan'a destek verir. Türkiye'nin milli güvenlik meselelerini, bölünmez bütünlüğünü, güney sınırlarımız başta olmak üzere terör örgütlerinin tehdit altında bıraktığı ulusal güvenliği konuştuk.

85 milyon vatandaşımızı tehdit eden önemli bir mesele olduğu, buna karşı ortak duruş sergilenmesi gerektiği konusunda ortak fikir belirttik. Göçmenler meselesinin önemli olduğunu, bu meselenin Türkiye'nin isteği doğrultusunda değil, şartların zorlaması doğrultusunda ortaya çıktığını müzakere ettik. Epey zamandır hükümetimiz Suriyelilerin geri dönüşü için projelerini çalışıyor. 550 bine yakın Suriyeli kendi memleketlerine, oluşturulan güvenli bölgelere geri dönmüştür.

"DOĞRU OLMADIĞINI KENDİ DE BİLİHYOR"

Önümüzdeki dönemde 1 milyon Suriyelinin geri dönüşünü süratle sağlayacağız. Böylece bir an evvel Suriyelilerin güvenli ve gönüllü geri dönüşünün temini için çalışmalar devam ediyor. Bu noktada Zafer Partisi'nin görüşlerinin de destekleyici olacağını düşünüyoruz. Sayın Kılıçdaroğlu '10 milyon Suriyeli'yi getirdiniz, 10 milyon daha getireceksiniz' dedi. Bunun doğru olmadığını kendi de biliyor."

Bizim açımızdan çok faydalı bir görüşme oldu. Ümit ediyorum ki Zafer Partisi bu görüşmeyi değerlendirecek ve 28 Mayıs'la ilgili tutumunu belirleyecek."

FAYDALI GÖRÜŞME OLDU 

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise yaptığı açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

"Türkiye'nin güvenliği başta olmak üzere kapsamlı bir değerlendirmede bulunduk. Bu çerçevede terör örgütlerinin Türkiye'ye yönelik faaliyetlerini, bu faaliyetler karşısında alınması gereken politika uygulamalarını değerlendirdik. Sığınmacı ve kaçaklar meselesi ve Zafer Partisi'nin ısrarla Türkiye'nin gündemine getirdiği çözüm önerilerin getirdik. Aramızda temel farklılıklar olduğu açıktır. Zafer Partisi'nin politikası 'gerekirse zorla' şeklinde değerlendirilebilecek politikadır. Çok faydalı görüşme olduğunu düşünüyorum. Sonuçları kendisiyle tekrar değerlendirme imkanımız olacak."