KPSS skandalı: itirafla mı kalacak?

KPSS skandalı, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in itiraflarıyla ortaya çıktı. Milyonlarca adayın mağdur olduğu bu konuda geriye dönük haklarının iade edilmesini isteyen gençler, adalet talep ediyor.

KPSS skandalı: itirafla mı kalacak?

KPSS skandalı, son günlerde gündemi meşgul eden ve milyonlarca adayın mağduriyetine yol açan bir konu. 2016 yılından bu yana kamuda mülakat uygulaması nedeniyle KPSS’den yüksek puan alan ancak atama yapamayan binlerce genç, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in üst üste yaptığı itiraflarla haklılıklarını kanıtladı.

Peki KPSS skandalı bu itirafla mı kalacak? Bu sorunun cevabını arayan mağdurlar, geriye dönük haklarının iade edilmesini ve adaletin sağlanmasını istiyor.

Mülakat skandalı nasıl ortaya çıktı?

Mülakat skandalı, Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in 2023 yılında yaptığı bir açıklama ile ortaya çıktı. Bakan Tekin, kamuda mülakat uygulamasının kaldırılacağını ve atamalarda KPSS puanının %50, mülakat performansının da %50 etkili olacağını duyurdu. Bu açıklama, daha önce mülakatların mülakat gibi yapılmadığını ve ideolojik kayırmanın söz konusu olduğunu itiraf ettiği anlamına geliyordu.

Bakan Tekin, “Biz de mülakatları mülakat gibi yapmaya karar verdik. Bu sistemde üzerinde en çok durduğumuz şey kul hakkı yememek, herhangi bir ideolojik kayırmaya müsaade etmemek” dedi.

Mülakat mağdurları ne istiyor?

Mülakat mağdurları, Bakan Tekin’in itiraflarının ardından geriye dönük haklarının iade edilmesini ve adaletin sağlanmasını istiyor. KPSS’den yüksek puan alan ancak mülakata takılan gençler, yıllardır boşuna sınava girdiklerini ve hak ettikleri yerlere başkalarının yerleştirildiğini söylüyor. Bazı mağdurlar ise dava açmayı düşündüklerini belirtiyor. Örneğin, biyoloji öğretmenliği için Türkiye’de ilk 120’ye giren ancak 600 kişilik kontenjanda mülakat yüzünden yer bulamayan Seda isimli bir aday, “Benim olmam gereken yerde kendisi var.

Yıllarca emek verip KPSS’den iyi puan alan ama mülakata takılan gençler geriye dönük inceleme yapılmasını istiyor. Asla hakkımı helal etmiyorum hiçbirine” diyor.

KPSS skandalının sonuçları ne olacak?

KPSS skandalının sonuçları henüz belli değil. Milli Eğitim Bakanlığı’nın bu konuda nasıl bir adım atacağı merak ediliyor. Mülakat mağdurları ise seslerini duyurmak için sosyal medyada kampanyalar başlattı. 

SONRAKİ HABER