Konut fiyatları artmaya devam ediyor! Artan fiyatlar satışları düşürüyor!

Konut fiyatlarındaki artış uzun süredir devam ediyor. Vatandaşlar kiralık ya da satılık ev alma konusunda ciddi sorunlar yaşıyor. Fiyatların artması devam ederken, konut satışlarında ise, azalmalar meydana gelmeye başladı.

Konut fiyatları artmaya devam ediyor! Artan fiyatlar satışları düşürüyor!

Türkiye Merkez Bankası dün konut fiyat endekslerini açıkladı. Merkez Bankası tarafından yapılan açıklamalara göre, konut fiyatlarının 2023 yılının ocak ayında yüzde 6,9 oranında, yıllık bazda ise, yüzde 15,1 oranında arttığı kaydedildi.

İstanbul’da konut fiyatları ise, son altı ayda yüzde 6 oranında artış gösterdi. Meydana gelen artış oranı ile birlikte metrekare fiyatı 28 bin 910 TL’ye kadar yükseldi. Semt ve malzeme gibi özellikler dahil edilmeden hesaplanan metrekare fiyatına göre, İstanbul’da bir konutun satış fiyatının 2 milyon 891 bin TL’ye yükseldiği açıklandı.

ANKARA’DA YÜZDE 6 ORANINDA ARTIŞ

Konut fiyatları artmaya devam ediyor! Artan fiyatlar satışları düşürüyor!

Yapılan açıklamalara göre, Ankara’daki konut fiyatlarının da ocak ayında yüzde 6 oranında yükseldiği belirtildi. Ankara’daki metrekare fiyatının 13 bin 664 TL’ye çıkması ise, Ankara’daki bir konutun fiyatı da 1 milyon 366 bin TL’ye yükselmiş oldu. İzmir’de ise konut fiyatlarındaki artış, yüzde 5,6 olarak açıklandı. Bu artışa göre, İzmir’de metrekare fiyatı 22 bin 214 TL’ye yükseldi ve İzmir’deki ev fiyatları da 2 milyon 221 bin TL’ye çıkmış oldu.

EN YÜKSEK FİYAT ARTIŞI ANTALYA’DA

Açıklanan verilere göre, son bir yıl içerisindeki en çok fiyat artışı yüzde 195,3 ile Antalya’da meydana geldi. Antalya’yı Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ bölgesi yüzde 174,4 oran ile takip ederken; Adana ve Mersin bölgesi ise, yüzde 168,6 oranı ile üçüncü sırada yer aldı. Konut fiyatlarındaki bu artışların yanı sıra, TÜİK tarafından yapılan açıklamalarda ise, ocak ayında konut satışlarında yüzde 10,6 oranında, şubat ayında ise, yüzde 18 oranında bir azalmanın meydana geldiği duyuruldu. Konut satışları düşüş gösterirken, konut fiyatlarının artması ise, bu durumun ters orantı ile hareket ettiğini gösterdi.

SONRAKİ HABER