Kızartma yaparken yağdan korkmanıza artık gerek yok! Bu taktikle sıçrayan yağa son!

Akşam ve öğle yemeği hazırlarken genellikle elimize, kolumuza ya da en fenası yüzümüze sıçrayan yağlar nedeniyle acı çekeriz.

Kızartma yaparken yağdan korkmanıza artık gerek yok! Bu taktikle sıçrayan yağa son!

Yemeklerde sık sık yağ ile karşı karşıya geliriz. Kızmış bir yağ gerçek anlamda sıçradığında acı verici, can yakıcı olabilmektedir. Özellikle de patatesi, kabak, patates ya da patlıcan gibi sebzelerin kızartılması sırasında yağın sıçramaması için bu taktik sizlerin de oldukça ilgisini çekecek. Peki yağın sıçramaması için ne yapılır? Yağın sıçraması nasıl engellenir?

Akşam ve öğle yemeği hazırlarken genellikle elimize, kolumuza ya da en fenası yüzümüze sıçrayan yağlar nedeniyle acı çekeriz. Artık sizlerde kızartma yaparken bir anne kadar rahat olmak istiyorsanız yağın sıçramaması için yapılan bu taktik oldukça işinize yarayabilir. 

YAĞIN SIÇRAMAMASI İÇİN NE YAPILIR?

  • Kızarmış yiyecekler her ne kadar lezzetli olursa olsun bir o kadar acı verici olabilir. Yemesi güzel ama yapması korkutan kızartmanın sıçrayan yağı hem etrafın kirlenmesine neden olurken hem de çoğu zaman ellerimizin yanmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için şimdi söyleyeceğimiz taktik artık kızartmalarınızı gönül rahatlığı ile yapmanızı sağlayacak. 
  • Kızartma yaparken yağın sıçramasına en çok neden olan durum sebzelerin kurutulmamasıdır. Su ve yağ birleştiğinde büyük bir sıçrama meydana gelebilir. Bu nedenle kızartmadan önce sudan geçirdiğiniz sebzeleri kurulamayı unutmayınız. 
  • Pişirme sırasında tencerenize ya da tavanıza çok fazla yağ kullanmamaya özen gösterin. Tencerenizde  ⅔ yağ ile doldurun.
  • Tavada kızartma yapıyorsanız bunun için  uzun, geniş bir tava seçin. 
  • Ayrıca tavada kızartma yaparken paslanmaz çelik veya dökme demir tava tercih etmeniz sıçramayı ortadan kaldıracaktır. 
  • Tavaya tuz ekiniz. Sıçramayı engelleyen en önemli taktiklerden birisi tencerenize ya da tavanıza yağ ekledikten sonra bir tutam tuz ekmek olacaktır. Bu şekilde yağ sıçramasını ortadan kaldırabilirsiniz. 
  • Yiyecekleri kızartırken bir anda kızgın yağa boşaltmak yağ sıçramasını da büyük hale getirebilir. Bu nedenle kızartılacak malzemeleri tencereye ya da tavaya yavaşça koymaya özen gösteriniz. 
SONRAKİ HABER