Kirada oturanlar buna dikkat edin! Eğer imzalarsanız ev sahibi sizi evinizden edecek işte o sözleşme

Milyonlarca kirada oturan vatandaşlar için uzmanlardan kritik yorumlar gelmeye devam ediyor. Buna göre ise vatandaşların bilmediği o sözleşmeleri imzalamaması önerildi. Kirada oturanlar buna dikkat edin! Eğer imzalarsanız ev sahibi sizi evinizden edecek işte o sözleşme

Kirada oturanlar buna dikkat edin! Eğer imzalarsanız ev sahibi sizi evinizden edecek işte o sözleşme

Kirada oturanlar buna dikkat edin! Eğer imzalarsanız ev sahibi sizi evinizden edecek işte o sözleşme - Milyonlarca kirada oturan vatandaşlar için uzmanlardan kritik yorumlar gelmeye devam ediyor. Buna göre ise vatandaşların bilmediği o sözleşmeleri imzalamaması önerildi. Kira sözleşmeleri genel olarak kiracı ile ve sahibi arasında gerçekleştirilen basit bir sözleşme olarak bilinse de iki taraf içerisinde yaşanan anlaşmalar sonrasında sorun çıkartabiliyor. Özellikle Türkiye'de artan kira fiyatları ile birlikte ev sahipler, kiracılara kira sözleşmesinin dışında tahliye taahhütnamesi de imzalattırmaktadır.

Tahliye taahhütnamesi imzalamasını ilk kez gören vatandaşlar ilk etapta bilmedikleri için çoğu zaman imzalasa da bu durum oldukça önemli. Ev kiralama süreçlerinde hem kiracıların hem de ev sahiplerinin sorumlulukları kira kontratında detaylı olarak belirtilmekte. Standart kira kontratlarında ev sahiplerinin özel istekleri sebebiyle farklı maddelerde eklenebilmektedir.

Yeni dönem ile birlikte ev sahipleri artık kiracılara "Tahliye Taahhütnamesi" imzalamaları için zorlama yapmaya başladı. Ev sahipleri hukuki olarak haklı sebepler ile kiracıyı tahliye edebilmek ve evi en hızlı şekilde boşalttırabilmek adına bu belgeyi imzalattırmaya çalışıyor. Fakat bu durum farklı sebepler içinde kullanılarak birçok mağduriyete neden olabiliyor.

Kirada oturanlar buna dikkat edin! Eğer imzalarsanız ev sahibi sizi evinizden edecek işte o sözleşme

Hukukta çok uzun süre boyunca kiracıların kiralayana karşı korunması ilkeleri her zaman benimseniyor. Fakat kiracılar bu süreçte korunamazken ev sahipleri ise sürekli farklı yollara başvurmakta. Bunlardan birisi de tahliye taahhütnamesi oldu. Konuyu CNN TÜRK'e değerlendiren Avukat Mehmet Bülent Deniz, şunları söyledi:

"KİRACILARIN EN HIZLI ŞEKİLDE TAHLİYE EDİLMESİ İÇİN İMZALATILIYOR"

Bu günlerde sıkça gördüğümüz şey; kiralama anında kiraya veren kişilerin herhangi bir nedenle tahliye etmeyi arzu etmesi halinde bunu kolaylaştırmak için kiracıların elinden boş tarihli tahliye taahhütnamesi imzalattıkları görülmektedir.

Türk borçlar yasasında kiraya verilen yerden çıkarılması ancak belirli koşulların sağlanmasıyla gerçekleşir. Örneğin kiracının kira parasını aksatması, kirasını zamanında ve düzgün ödememesi, kiraya verenin o konuta ihtiyacı olduğunu ispat etmesi dışında tahliye imkanı söz konusu değildir.

Kiralamak isteyen kişi mülkün kendisine kiraya verip vermediğini, mirasçı olup olmadıklarını, mirasçılar var ise hepsinin bu sözleşmeye taraf olup olmadıklarına dikkat etmek zorundadır.

SONRAKİ HABER