Kira geliri olanlar dikkat! Her yıl bu ayda beyan etmek zorundasınız!

Kira geliri olanlar dikkat! Her yıl bu ayda beyan etmek zorundasınız!
Sahibi oldukları gayrimenkulleri konut olarak kiraya verenler için önemli bir açıklama geldi. Gayrimenkul sahibi kişilerin bu tarihe kadar beyanname vermesi gerekiyor. Beyanname son tarihi ve tüm detaylar haberimizin devamın da sizlerle...

 Kira bedelinin hiç olmaması veya düşük olması halinde ne yapılacağı konusunda açıklama geldi. Gayrimenkul sahiplerini yakından ilgilendiren bu haber işte sizlerle...

 2023’te 21 bin TL olacak

 Kira geliri olanlar gayrimenkul sahipleri her yıl mart ayında Maliye’ye beyanname vermek zorundadır. 2023 yılını kapsayan konut (mesken) istisna tutarı da 21 lira olacağı konusunda açıklama geldi. İşyeri kira geliri için de beyanname sınırı ise her yıl yeniden tasarlanmakta. İş yeri kira geliri olanlar için beyan sınırı ise 70 bin lira olarak belirlendi. Konut sahipleri kiradan elde etmiş olduğu geliri önce beyan etmesi gerekiyor. Daha sonra ise Mart ve Temmuz’da iki taksit şeklinde ödenebilir. Bir konuta üzerinde birden fazla kişi ortak ise eğer konuttan elde edilen kira geliri için her bir ortak söz konusu istisnadan ayrı ayrı yararlanabilecek.

Konut kira bedeli gider olarak indirebilir

 Gayrimenkullerini konut olarak kiraya veren kişiler gerçek gider usulünü seçmeleri durumunda, buradan elde etmiş oldukları kira gelirini, oturdukları konut için ödedikleri kira bedeline gider olarak gösteren kişilere indirim uygulanabilir. Türkiye’de yaşamayan kişilerin (çalışma veya oturma izni alarak altı aydan daha fazla bir süredir yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları dâhil), yabancı ülkelerde ödemiş oldukları kira tutarları Türkiye’de elde ettiği kira gelirinden gider olarak indirim yapılması mümkün değildir. Kira bedelinin hiç olmaması yada düşük olması durumunda ise “emsal kira bedeli” esas olarak kabul edilir. Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz;  gayrimenkulün bedelsiz olarak bir başka kişinin kullanması durumunda yada kiraya verilen gayrimenkulün kira bedelinin emsal kira bedelinden daha düşük olması ile birlikte emsal kira bedeli esası kabul edilir.

Bir mükellefin birden fazla konuttan kira geliri alması durumunda ise istisna kira gelirleri toplamına bir defa uygulanabilir. Gerçek ve tüzel kişiler ise yurt dışında ve içinde olan bazı varlıklarını 31 Mart’a kadar bildirim yada beyanda bulunması durumunda Varlık Barışı uygulamasından faydalanabilecektir.