Kılıçdarğlu selin vurduğu Şanlıurfa'yı ziyaret etti: Bir pompa için saatlerce beklenir mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte, selin vurduğu Şanlıurfa’yı ziyaret etti. Afetzedelerle görüşen Kılıçdaroğlu, afetlere karşı dirençli kentlerin inşa edilmesi gerektiğini ifade etti.

Kılıçdarğlu selin vurduğu Şanlıurfa'yı ziyaret etti: Bir pompa için saatlerce beklenir mi?

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte depremin ardından selin vurduğu Şanlıurfa’yı ziyaret etti. Afetzedelerle görüşen Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamada, afetlere karşı dirençli kentlerin inşa edilmesi gerektiğini ifade etti.

Şanlıurfa dün akşam başlayan sağanak yağış ve gelen fırtınayla birlikte büyük bir sel felaketi yaşadı. Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, akşam üstü İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile birlikte kenti ziyaret etti. Sel felaketine maruz kalan vatandaşlarla görüşen Kılıçdaroğlu, görüşmeden sonra bir açıklama yaptı.

“BİZ BURAYA MAYIS AYINDA KURULACAK HÜKÜMETİN TEMSİLCİLERİ OLARAK DA GELDİK”

Açıklamasında afetlere karşı dirençli kentlerin inşa edilmesi gerektiğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, “Şanlıurfalı kardeşlerimiz az önce şikayetlerini dile getirdiler. Şunu ifade edeyim… Şanlıurfa’da hiç kimse kendisini yalnız hissetmesin. Biz buraya Millet İttifakı’nın genel başkanları olarak değil sadece, biz buraya aynı zamanda Mayıs ayında kurulacak olan hükümetin temsilcileri olarak da geldik.” ifadelerini kullandı.

Pek çok sorun olduğunu ve bu sorunların faturalarını sade vatandaşın ödediğini söyleyen CHP Genel Başkanı, şunları söyledi: “Şikayetler var, onları da dinliyoruz. Eğer bir ülke iyi yönetilirse afetlere karşı dirençli kentler oluşur. Efendim su mu olur, sel mi olur, aşırı rüzgâr mı olur, deprem mi olur… Dirençli kentler yaratmak zorundasınız. Bunları yaratmadığınız zaman siz bu ülkeyi neden yönetiyorsunuz, nasıl yönetiyorsunuz?”

“SORUNLARI AKILLA, BİLGİYLE, BİLİMLE ÇÖZMEK MÜMKÜN”

“Şurada az önce gördük. Alt geçit yapmışlar, bir pompayı getirmek için Allah aşkına söyler misiniz saatlerce beklenir mi ya? Bu nasıl bir yönetim anlayışıdır? Bu nasıl bir devlet yönetimidir?” diye soran Kılıçdaroğlu, sorunların tamamını çözeceklerini savundu. Kentlerin iyi yönetilmediğini belirten Kemal Kılıçdaroğlu, “ülkenin sorunlarını gayet iyi biliyoruz. Kentlerin iyi yönetilmediğini de gayet iyi biliyoruz. Ama bunların tamamını akılla, bilgiyle, bilimle çözmek mümkün.” diye konuştu.

BİR GRUP TARAFINDAN PROTESTO EDİLDİ

Ayrıca Kılıçdaroğlu konuşması sırasında, “Burası siyaset yeri değil, acımız var, HDP nerede?” diye bağıran bir grup tarafından protesto edildi. Konuyla ilgili gazeteci İsmail Saymaz’a açıklamada bulunan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Organize bir iş midir, yoksa vatandaşın doğal tepkisi midir, bilmiyorum. AK Parti Gençlik Kolları deniyor ama önemli değil gerçekten. Şunu net biliyorum ki, Millet İttifakının iktidarında protesto suç olmayacak. Eksik kalırsak, çekeceğiz vatandaşın tepkisini. Yetersiz kalırsak, istifa edecek yöneticiler. Biz gitmekte olan iktidara hiç benzemeyeceğiz. Sabırla, sükunetle eğileceğiz vatandaşımızın önünde. Belediyelerimiz sahada olacak, gerekeni yapacağız.”

SONRAKİ HABER