Kentsel dönüşüm sürecinde yeni karar! Yüklenici ve konut üreticilerine finansal destek! 12 ay ödeme yok!

Yaşanan depremlerin ardından kentsel dönüşüm süreçlerinde hızlanma başladı. Dayanıksız binaların yıkımı ve daha sağlıklı binaların yeniden yapılması için kentsel dönüşüm projesi kapsamında finansal destekler için yeni paketler açıklanıyor.

Kentsel dönüşüm sürecinde yeni karar! Yüklenici ve konut üreticilerine finansal destek!

Meydana gelen depremler nedeni ile birçok büyük şehirdeki kentsel dönüşüm projeleri hız kazandı. Devlette bu kapsamda yeni finansal desteklerini açıklamaya ve devreye sokmaya başladı. Kentsel dönüşüm projesi kapsamında yüklenici ve konut üreticilerine 12 ay ödemesiz dönem ve 48 ay vade ile 250 milyon lira verileceği açıklandı.

12 ödemesiz dönem ve 48 ay vadenin yanı sıra, 50 milyar TL kefalet limitinin kullanıma açılacağı da kentsel dönüşüm finansal destek paketi kapsamında açıklandı. Depreme dayanıklı olmayan binaların tespit çalışmaları da bu kapsamda hız kazandı ve bu binaların tespit edilmesi ile kentsel dönüşüm süreçleri de bina sonuçlarının akabinde başlatılıyor.

HAZİNE’DEN AÇIKLAMA GELDİ

Kentsel dönüşüm sürecinde yeni karar! Yüklenici ve konut üreticilerine finansal destek! 12 ay ödeme yok!

Kentsel dönüşüm projelerine sağlanacak finansal destek programları kapsamında Hazine tarafından yazılı bir açıklama yapıldı. Hazine tarafından yapılan açıklamada şu bilgilere yer verildi; ‘’Daha önce devreye aldığımız desteklere ek olarak şimdi de riskli alanlarda yer alan ya da kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümüne ilişkin destekler sağlayarak kentsel dönüşümü hızlandırmayı ve muhtemel doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olmayı öngörüyoruz.’’ Bu kapsamda, yüklenici ve konut üreticilerinin yanı sıra maliklere yönelik finansman paketinde de kişi başı 1,2 milyon TL’ye kader finansman imkanı sunuluyor.

TAZMİN ORANI YÜZDE 9’ YÜKSELTİLDİ

Hazine destekli kefalet sistemi kapsamında tazmin oranı bu pakete özel olarak yüzde 7’den yüzde 9’a yükseltildi. İlgili finansman paketinde 12 ay ödemesiz dönem imkanı dahil olmak üzere toplamda 48 ay vade ve 250 milyon liraya kadar finansman imkanı için 50 milyar lira kefalet limiti açılıyor.

SONRAKİ HABER