Kentsel dönüşüm kredisi faiz ve vade oranları belli oldu! Şartlar açıklandı

Kentsel dönüşüm kredisi faiz ve vade oranları belli oldu! Şartlar açıklandı
Kentsel dönüşüm kredisinde önemli gelişmeler yaşandı. Kentsel dönüşüm kredisi vade oranları ve faiz tutarları haberimizin devamında sizlerle...

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı merak edilen tüm sorulara cevap verdi. Kredi şartları neler? Kimler başvurabilecek?

Kentsel dönüşüm programı

 Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, merkez üssü Kahramanmaraş olan ve birçok ilde yıkıma neden olan depremlerden etkilenen 11 ilde geçici ve kalıcı konutlarla ilgili inşa sürecini aralıksız devam ettiğini bir taraftan da eş zamanlı olarak kentsel dönüşüm programını sürdüğünü açıkladı. Bakanlık tarafından yapılan açıklamaya göre yeni yapıların inşasına ve kentsel dönüşüme yönelik çalışmalar hızla kesmeden devam ettiğini ve bu doğrultuda uygun finansman imkânları sunulduğu bilgisi verildi. Daha önce devreye alınan desteklere ek olarak şimdi de riskli alanlarda yer alan veya kendisi riskli olan yapıların kentsel dönüşümü ile ilgili destekler sağlanarak dönüşümün hızlandırılması amaçlandığının altını çizdi. Kentsel dönüşüm programı doğal afetlere karşı daha hazırlıklı olunması için tasarlanmış bir programdır.

Bu programda devlet desteği ne olacak?

 Kentsel Dönüşüm Finansman Paketi doğrultusunda, riskli alanlarda yer alan veya kendisi riskli olan yapıların dönüştürülmesi için tasarlanmış olan destek paketinde milyonlarca kişi tarafından merak edilen sorulara cevap aranıldı. “Kentsel Dönüşüm Kredisi” adı altında şu sorulara yanıt verildi; Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkilendirilen kuruluşlara riskli yapı tespitini yaptırmış olan ve bu durumu bankaya müracaat eden, Minimum 1 yıldır riskli yapıda oturan kiracılar ya da ikamet etmek şartı ile sınırlı ayni hak sahipleri faydalanabilecek. Sadece bir hak sahibi adına faiz desteği sağlanacak. Bu durumda da toplam kredi tutarı 3 milyon TL’yi geçemeyecektir.

Bu tutar altında birkaç dairesini dönüştürebilirse yararlanabilecek. Konut kredilerinde 10 yıl vade olurken, işyeri için 7 yıl vade uygulanacaktır. 1.49 faiz oranının 0.70’ini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı karşılayacaktır. 0.79 faiz imkânıyla krediden faydalanabilirsiniz. Tahliye ya da yıkım tarihinden itibaren 3 yıl içerisinde, bankalara faiz destekli/kâr payı kredi için başvuru yapılabilme imkanı sunuluyor.