Kentsel dönüşüm için destek paketi açıklandı! Kişi başı 1 milyon 250 bin TL’ye kadar finansman desteği!

Art arda yaşanan depremlerin ardından kentsel dönüşüm projeleri hız kazandı. Özellikle Kahramanmaraş depremlerinin ardından İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerdeki kentsel dönüşüm süreçlerine dair yeni kararlar alınmaya başlandı.

Kentsel dönüşüm için destek paketi açıklandı!

Meydana gelen depremlerin ardından kentsel dönüşüm projelerinde hızlı bir sürece girildi. Kentsel dönüşüm projelerinin desteklenmesi için yeni finansman desteği paketleri açıklanmaya başladı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla yeni destek paketini duyurdu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati tarafından yapılan açıklamada, 12 ay ödemesiz toplam 48 ay vadeli finansmanı sağlanacağı bilgisi yer aldı. Söz konusu destek paketiyle kişi başı 1 milyon 250 bin TL’ye kadar finansman imkanı sunulacağı ifade edildi. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum ise, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada; ‘’Kentsel Dönüşümde yeni bir döneme giriyoruz. Süreci hızlandıracak adımı Hazine ve Maliye Bakanlığımızla attık.’’ dedi.

840 BAZ PUANLIK KISMINI KARŞILAYACAĞIZ

Kentsel dönüşüm için destek paketi açıklandı! Kişi başı 1 milyon 250 bin TL’ye kadar finansman desteği!

Kentsel dönüşüm destek paketine dair açıklamalarda bulunan hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati; ‘’Finansman maliyetinin 840 baz puana kadarlık kısmını karşılıyoruz. Hayırlı olsun.’’ dedi. Bakan Murat Kurum ise Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda, kentsel dönüşüm sürecinde yeni bir döneme girildiğini, sürecin hızlandırılması için adımların atıldığını ve dönüşümde kredi limitinin 600 bin liradan 1 milyon 250 bin liraya çıkartıldığını ifade etti.

GÜÇLENDİRME KREDİSİ KULLANILABİLİNECEK

Açıklanan destek paketinde güçlendirme kredisi de kullanılabilecek. 320 bin buraya kadar olan kredilerde hak sahiplerine ödenecek faiz oranı yüzde 0,99, devlet katkısı oranı da yüzde 0,40 olarak belirlendi. İlgili destek paketinden yararlanmak için başvuruların gelecek hafta kamu bankaları ile sağlanabileceği bekleniyor. Kamu bankalarının ardından özel bankalarında daha sonra sisteme katılması planlanıyor. Kredi için başvurular, yıkımın yapılmasından itibaren üç yıl içerisinde gerçekleştirilebilecek.

SONRAKİ HABER