Kentsel dönüşüm destek paketleri açıklandı! Vatandaşa üç faiz oranı sunuldu!

Kentsel dönüşüm çalışmalarının hızlanması adına yeni finansal destek kampanyaları açıklandı. Vatandaşlar ise, bu destek paketlerine göre hesaplamaları yapmaya başladı. Kentsel dönüşüm kredisi için farklı faiz oranları vatandaşlara sunuldu.

Kentsel dönüşüm destek paketleri açıklandı! Vatandaşa üç faiz oranı sunuldu!

Peşi sıra yaşanan depremlerin ardından kentsel dönüşüm çalışmaları hız kazandı. Bu kapsamda da kentsel dönüşüm sürecinin gerçekleştirilebilmesi adına tüm taraflara farklı finansal destek kaynakları sunulmaya başlandı. Vatandalar için de özel olarak kentsel dönüşüm kredi paketleri hazırlandı.

Konutlarda kentsel dönüşüm için on yıl vade, yüzde 0,79 oranında faiz ve 1 milyon 250 bin liraya kadar kredi kullanma imkanı bulunuyor. Bina güçlendirme çalışmaları için ise, yüzde 0,99 faiz oranı ile 320 bin liraya kadar 120 ay vadeli kredi destekleri bulunuyor. Vatandaşlara sunulan bu destek paketleri, binaların kentsel dönüşüm kapsamına girebilmesi adına ve binalarının güçlendirme çalışmalarını gerçekleştirebilmesine finans kaynağı sunuyor.

FARKLI PROJELERE FARKLI DESTEKLER

Kentsel dönüşüm destek paketleri açıklandı! Vatandaşa üç faiz oranı sunuldu!

Kentsel dönüşüm projeleri kapsamında sağlanacak olan finansal destekler güçlendirme, konut yapım, konut edinme, iş yeri yapım ve işyeri edinme kredileri gibi seçeneklerden farklı limitlere sahip olacak. Konutlarda güçlendirme kredisi 120 ay vade ile yüzde 0,99 oranında faiz ile 320 bin liraya kadar kullanılabilecek. Konut yapım kredisi ise, 120 ay vade ve yüzde 0,79 oranında 1 milyon 250 bin liraya kadar kullanılabilecek. Konut edinme kredisi için belirlenen kriterlerde 120 ay vade, yüzde 0,79 faiz ve 1 milyon 250 bin lira kredi limiti yer alıyor. İşyeri yapım kredisi 84 ay vade ve yüzde 1,09 faiz ile 800 bin liraya kadar, işyeri edinme kredisi ise, 84 ay vade ile yüzde 1,09 faiz oranına sahip olarak 350 bin liraya kadar kredi kullanma imkanı sunuyor.

3 YIL SÜRE TANINACAK

İlgili projeler için sağlanacak kredilere müracaatlar yıkımdan itibaren üç yıl içerisinde yapılabilecek. Yüklenici ve konut üreticileri için kentsel dönüşüm kapsamında finansman desteği de sağlanıyor. Bu kapsamda 12 ay ödemesiz, 36 ay ödemeli olmak üzere toplamda 48 ay vadeli KOBİ’lere 100 milyon lire, KOBİ dışında 250 milyon lira kredi verilecek. Verilecek kredi faizi, yüzde 9 olarak belirlendi ve kefalet oranı KOBİ’ler için yüzde 90, KOBİ dışı için ise, yüzde 85 olarak belirlendi.

SONRAKİ HABER