Kara kış yeniden geliyor! Bu hafat çok fena kar yağışı olacak: O iller hemen tedbir

Meteoroloji'nin yeni hava durumu raporuna göre mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcaklıklar, salı gününden itibaren düşeceği belirtilerek yurdun batı kesimlerinden başlayarak sıcaklık düşüşüyle birlikte yer yer sağanak, kar yağışı ve şiddetli rüzgarlar da görüleceği ifade edildi.

Kara kış yeniden geliyor! Bu hafat çok fena kar yağışı olacak: O iller hemen tedbir

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre çok önemli bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Kıyı Ege, Doğu Akdeniz ile Antalya ve Isparta çevreleri, Doğu Karadeniz ve Ordu çevreleri ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu'nun doğu kesimlerinin genellikle yağmur ve Sağanak yağışlı; Doğu Karadeniz’in yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun kuzey ve doğusunun yükseklerinin karla karışık yağmurlu geçeceği; yağışların Güneydoğu Anadolu'nun doğusunda yerel kuvvetli olacağı ifade edildi. 

ÇIĞ RİSKİ VAR

Bununla beraber Marmara'nın güneyi, İç Ege, İç Anadolu'nun batısı ve Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde sabah saatlerinde pus, yer yer sis; Güneydoğu Anadolu’da toz taşınımı görülmesi bekleniyor. Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun eğimli ve yüksek kesimlerinde çığ tehlikesi riski bulunduğu da paylaşıldı.

MGM tarafından yapılan duyuruda Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı beklendiğinden hava kalitesinde azalma, çamur yağışı, ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi. 

MGM DUYURDU 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) tarafından paylaşılan haftalık hava durumu tahmininde "Mevsim normalleri üzerinde seyreden hava sıcaklıklarının, Çarşamba günü azalarak ülkemiz genelinde mevsim normallerinin altına düşeceği tahmin ediliyor." ifadeleri kullanıldı.

KAR YAĞIŞI OLACAK İLLER 

Kar yağışı olacak iller de paylaşıldı ve yağış olacak iller şöyle aktarıldı:

"Kastamonu, Bolu, Eskişehir, Afyonkarahisar, Konya, Niğde, Aksaray, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Tokat, Çorum, Ankara, Çankırı, Yozgat ve Kütahya"

 

SONRAKİ HABER