Kar kapıya dayandı! Yalancı bahar sona eriyor: Meteoroloji o illeri son dakika uyardı

Meteoroloji'nin son dakika açıklamasına göre, Türkiye'yi etkisi altına alacak sağanak yağmur ve kar yağışı için gün verildiği belirtilerek ne zaman kar yağışı olacağına ilişkin sorular da beraberinde geldi.

Kar kapıya dayandı! Yalancı bahar sona eriyor: Meteoroloji o illeri son dakika uyardı

Meteoroloji haftalık hava durumu raporunu yayımladı ve bu rapor doğrultusunda 26 Ocak Perşembe gününden itibaren, sağanak yağmur ve kar yağışı Türkiye genelinde etkili olacağı ifade edildi. Bununla beraber sıcaklıkların hissedilir şekilde düşeceği ve belirtildi ve cuma ve cumartesi günü İstanbul'da karla karışık yağmurun etkili olması beklendiği ifade edildi. 

METEOROLOJİ DUYURDU 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre: Türkiye'nin kuzey ve batı kesimlerinin parçalı ve yer yer çok bulutlu, Marmara, Ege (Afyonkarahisar hariç), Burdur'un doğusu ile Isparta ve Antalya çevrelerinin yerel olmak üzere aralıklı sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; yarın Balıkesir'in batı kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması bekleniyor. Bu gece ve yarın sabah saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer pus ve sis olayı bekleniyor. 

TEDBİRLİ OLUNMASI GEREKİYOR 

Meteoroloji tarafından bir de uyarı yapıldı. Yapılan uyarıda yağışların Balıkesir'in batı kıyı ilçelerinde yerel olarak kuvvetli olması (21-50 kg/m2) beklendiğinden ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi. 

Ayrıca açıklamada rüzgarın Marmara'nın güneyi ile Orta Karadeniz'in iç kesimlerinde güneyli yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat)olarak esmesi beklendiğinden ağaç ve direk devrilmesi, çatı uçması, soba ve doğal gaz kaynaklı baca zehirlenmeleri ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

KAR YAĞIŞI OLACAK

Meteoroloji'nin haftalık hava durumu raporunu göre, perşembe gününden itibaren Doğu Karadeniz hariç Türkiye genelinde sağanak yağmur ve kar yağışı etkili olacağı paylaşılarak Cuma ve cumartesi günü İstanbul'un yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur beklendiği aktarıldı.

SONRAKİ HABER