Japon deprem uzmanından önemli uyarı: Marmara’da 4 yerde tehlike var! 7.5 büyüklüğünde deprem...

Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki, Marmara Bölgesi'nde 4 tehlikeli nokta olduğuna dikkat çekti ve bu noktaların bazılarında 7.5 büyüklüğünde depremler meydana gelebileceğini ifade etti.

Japon deprem uzmanından önemli uyarı: Marmara’da 4 yerde tehlike var! 7.5 büyüklüğünde deprem...

Depremlere karşı binaların sağlam zemine yapılması gerektiğini belirten Japon deprem uzmanı Yoshinori Moriwaki "Özellikle Akdeniz bölgesinde depremden sonra tsunami görülebileceği için deniz seviyesinden en az 3 metreden yüksekte yer yapılmalı" uyarısında bulundu.

AKDENİZ BÖLGESİ'NDE BİNALAR EN AZ 3 METRE DENİZ SEVİYESİNDEN YÜKSEKTE YAPILMALI

AA’ya yaptığı açıklamalarda binaların kaya zeminde yapılması gerektiğine dikkat çeken Yoshinori Moriwaki, "Kaya zemin, iyi zemin bulmak lazım. İyi zeminli yerlerde iyi binalar yapılırsa tabii problem olmaz. Özellikle Akdeniz bölgesinde depremden sonra tsunami görülebileceği için deniz seviyesinden en az 3 metreden yüksekte yer yapılmalı. Şimdiden hazırlık yapmak lazım. Planlarımızı iyi yapmamız lazım" ifadelerini kullandı.

'MARMARA BÖLGESİ'NDE 4 TEHLİKELİ NOKTA VAR'

Doğu Anadolu Fay Hattı ile Kuzey Fay Hattı üzerinde olan Bingöl, Muş, Bitlis ve Van'a kadar dikkatli olunmalı diyen Moriwaki,  “Ondan sonra Marmara Bölgesi... Yani bu İstanbul'u da kapsıyor. Marmara Bölgesi'nde 4 yerde tehlikeli nokta var. Birinci Bursa, o da fay hattını kırmadı. İkincisi Marmara boğazının 20 kilometre güneye gittiği noktada. Bu ikisi de 7,5'e kadar gelebilir. Üçüncüsü Silivri tarafında. Ondan sonra ise Çanakkale adaların güneyi. Burada da 6,8-7,5 olarak gelebilir. Tarih vermek mümkün değil ama bana göre önce Doğu Anadolu Fay Hattı, ondan sonra diğer taraf." diye konuştu.

 Müteahhitlerin kesinlikle mimar veya mühendislerden olması gerektiğini vurgulayan Japon deprem uzmanı, "Binayı ne kadar iyi yaparsak yapalım zemin kötüyse, bu bina tabii ki çökecektir. Kahramanmaraş'ta da binaların yıkılmasının nedeni zeminin kötü olması. Kentin dağlık bölgeleri zemin açısından iyi." ifadesini kullandı.

SONRAKİ HABER