İzmir’de fırtınadan çatılar uçtu ağaçlar araçların üstüne devrildi!

İzmir’de fırtınadan çatılar uçtu ağaçlar araçların üstüne devrildi!
İzmir’de etkili olan fırtına nedeniyle Karabağlarda çatılar uçtu. Konak'ta ağaçlar Ağaçların üzerine devrildi. Yine Konak ilçesinde bir evin çatısı çöktü, 1 kişi yaralı kurtarıldı. Bayraklı’da ekmek yapan kadınların üzerine teras duvarı yıkıldı ve 3 yaralı

İzmir’de etkili olan fırtına nedeniyle çatılar uçtu, ağaçlar devrildi. Karabağlar ilçesinde bir okulun uçan çatısı bir evin camlarını kırdı, park halindeki aracın üzerine düştü. Mutfakta bulunduğu esnada camın kırıldığını belirten ev sahibi Nuray Tire, “Camda bir çatlama sesi duyunca korkuyla kalkıp hemen koridora kaçtım. Birden her taraf camla doldu” dedi.

Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğünün İzmir için yapmış olduğu fırtına uyarısının ardından kentin birçok noktasında kuvvetli rüzgar etkili oldu. Karabağlar ilçesinde bulunan Karabağlar Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin çatısı akşam saatlerinde fırtınaya dayanamadı. Bulunduğu yerden kopan çatı parçaları 4233 Sokak’taki 4 katlı apartmana çarptı. 4’üncü katın mutfak camını kıran ve ardından zemine düşerek park halindeki araca zarar veren çatı nedeniyle vatandaşlar korku dolu anlar yaşadı.

“Binaya çarpınca bir sarsıntı hissettim”

Mutfakta bulunduğu esnada uçan çatının binaya çarpmasıyla evinin camı kırıldığını belirten Nuray Tire (50), “Olay olduğu esnada mutfakta yemek yapıyor bir taraftan da bilgisayardan film seyrediyordum. Birden gök gürültüsü gibi bir gürültü duydum. Tam anlayamadım fakat binaya çarpınca bir sarsıntı hissettim. Camda bir çatlama sesi duyunca korkuyla kalkıp hemen koridora kaçtım. Birden her taraf camla doldu. Sonra dışarıya baktığımda çatının evimizin önünde park halinde bulunan aracımızın üzerine düşmüş olduğunu gördüm” dedi.

Öte yandan, itfaiye ekipleri okulun çatısına çıkarak güvenlik önlemleri aldı. Kentte meydana gelen fırtına nedeniyle birçok noktada çatı uçması ve ağaç devrilmesi de meydana gelirken, uçan çatılar ve devrilen ağaçlar vinç yardımıyla bulundukları yerden kaldırılıyor.

İzmir’in Konak ilçesinde faciadan dönüldü: Evin çatısı çöktü, 1 kişi yaralı kurtarıldı

İzmir’in Konak ilçesinde tek katlı bir evin çatısı çöktü. O esnada evin içerisinde olan 22 yaşındaki genç, vatandaşlar tarafından kurtarıldı. Hastaneye kaldırılan gencin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenilirken, park halindeki bir araçta zarar gördü.

Olay, akşam saatlerinde Mehmet Akif Ersoy Mahallesi Toros Caddesi’nde bulunan tek katlı bir evde meydana geldi. Kentte etkili olan fırtına nedeniyle tek katlı evin çatısı çöktü. Kardeşiyle birlikte yaşayan ve o esnada evde yalnız olan Fehmi A. (22), çöken çatının altında kaldı. Olayı gören vatandaşlar gencin yardımına koştu. Adrese itfaiye, polis, AFAD ve 112 Acil Sağlık ekipleri sevk edildi. Yaralı genç mahalle sakini Ali Ataberk Kılıç (21) tarafından evin içerisinden çıkarılarak sağlık ekiplerine teslim edildi. Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan gencin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

“Korku halinde titriyordu”

Çöken çatının altında kalan genci kurtaran Ali Ataberk Kılıç, dernekte oturdukları esnada büyük bir gürültü duyduklarını ifade ederek şunları söyledi: “Dışarı çıkıp baktığımızda ev yıkılmış park halindeki aracımızda zarar görmüş. İçeride birisinin olduğunun söylemesi üzerine evin içine girdi. Fehmi, korku halinde titriyordu.”

Derneğe geldiğini ve aracını park ettikten 5 dakika sonra bir gürültü duyduğunu belirten Cem Çiçek de, “Büyük bir gürültü duyduktan hemen sonra aracım park halinde diye dışarı çıktım. Duvar aracın üzerine düşmüş. Mağdur durumdayız” dedi.

Bayraklı’da ekmek yapan kadınların üzerine teras duvarı yıkıldı: 3 yaralı

İzmir’in Bayraklı ilçesinde kuvvetli fırtınada teras katında ekmek yapan kadınların üzerine duvar yıkıldı. Düşen tuğlalar nedeniyle yaralanan 3 kadın hastanelere kaldırılarak tedavi altına alındı.

Olay, akşam saatlerinde Onur Mahallesi 7357 Sokak’ta meydana geldi. 3 katlı binanın teras katında sac üzerinde ekmek yapan Halime Y. ( 45), Rümeysa Y. (18) ve Gülten İ. kuvvetli fırtına nedeniyle teras duvarının çökmesi sonucu yaralandı.

Tuğlaların üzerlerine düşmesi sonucu yaralanan 3 kadın, aile fertlerinin ihbarı üzerine adrese gelen ambulanslar ile hastanelere kaldırıldı. Rümeysa Y. ile Gülten İ.’nin Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde, anne Halime Y.’nin de İzmir Çiğli Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tedavilerinin sürdüğü ve sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

“Duvarın altında kaldılar”

Halime Y.’nin kızı Ayşenur Y. (16), annesi, kardeşi ve komşularıyla birlikte ekmek yaparken duvardın yıkıldığını belirterek yaşadıkları korku dolu anları şu sözlerle anlattı: “Bağırdım ama çok geç oldu. O esnada annem başından yaralandı. Duvarın altında kaldılar. Yanımda kardeşim vardı, çocuklar korkudan çok bağırdı. Onları alıp aşağı indirdim. Sonra ambulans geldi.”

Olayı duyar duymaz yardıma koşan komşu Kadir Dayan (16) ise, “Çığlık sesini duydum ve hemen yardıma koştum. Üst kata çıktım. Yaralıları gördüm. Onlara yardım ettim. Ambulansı aradım” ifadelerini kullandı.

Ağaçlar araçların üstüne devrildi!

 

Şiddetini artıran fırtına sonucu Konak Alsancak’ta araçların üzerine ağaçlar devrildi. Araçlarda maddi hasar oluştu.

Meteoroloji 2’nci Bölge Müdürlüğü Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi tarafından kent için yapılan uyarının ardından bugün İzmir’de fırtına etkili oldu. Şiddetli rüzgarın etkisiyle kentteki bazı noktalarda çatılardan sürüklenen, kaya ve tuğlalar park halinde araçlara zarar verdi. Yine rüzgarın etkisiyle ağaçlar yola devrilirken, Alsancak’ta ağacın devrildiği yerde iki otomobil hasar gördü.

Alsancak Liman Caddesi’nde de bir ağacın gövdesinden kırılarak yola devrilmesi sonucu trafik tek şeritten verildi. Oldukça yoğun olan caddede, ağaç şans eseri herhangi bir aracın üstüne düşmedi.

Kaynak: Ege Haber