İsviçre Merkez Bankası’ndan nakdi destek! Credit Suisse İsviçre Merkez Bankası’na borçlanacak!

Amerika Birleşik Devletleri’nde başlayan banka iflasların ardından Avrupa’da da Credit Suisse bankasında yaşanan sorunlar paniğe neden oldu. İsviçre merkez bankası, yaşanan sorunlar karşısında harekete geçti.

İsviçre Merkez Bankası’ndan nakdi destek! Credit Suisse İsviçre Merkez Bankası’na borçlanacak!

Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelen banka sorunları, Avrupa’da da kendisini gösterdi. Credit Suisse’nin değer kaybetmeye başlaması büyük bir panik havasının meydana gelmesine neden oldu. Yaşanan bu panik havasının karşısında İsviçre Merkez Bankası harekete geçti.

İsviçre Merkez Bankası, Credit Suisse’ye 54 milyar dolarlık nakit ödeme yapacak. Bu kapsamda Credit Suisse, İsviçre Merkez Bankasına 50 milyar İsviçre frangı borçlanmış olacak. Bankadan yapılan açıklamada, Credit Suisse’in likiditesini güçlendirmek için kararlı adımlar atıldığı bildirildi. Yapılan açıklamada, Credit Suisse’in teminatlı bir kredi tesisi ve kısa vadeli likidite imkanı kapsamında İsviçre Merkez Bankası’ndan 50 milyar İsviçre Fragmana yakın borçlanacağı duyuruldu.

MÜŞTERİLER DESTEKLENECEK

İsviçre Merkez Bankası’ndan nakdi destek! Credit Suisse İsviçre Merkez Bankası’na borçlanacak!

Banka tarafından yapılan açıklamada ek likiditenin Credit Suisse’in ana faaliyet alanlarını ve müşterilerini destekleyeceği belirtildi. Bu kapsamda bazı borçlanma senetlerinin de yaklaşık 3 milyar İsviçre frangına kadar nakit karşılığında geri alınacağı bildirildi. Credit Suisse’in Borçlanma kararı alması, İsviçre Finansal Piyasalar Düzenleme Kurulu ve İsviçre Merkez Bankasının Credit Suisse bankası ile ilgili endişeleri yatıştırmaya yönelik attığı likidite adımının ardından geldi.

SUUDİ ULUSAL BANKASI SERMAYE YATIRIMI YAPMAYACAĞINI AÇIKLAMIŞTI

Credit Suisse bankasının en büyük ortağı olan Suudi Ulusal Bankası, sermaye yatırımı yapmayacağını açıklamış ve bu açıklamanın ardından ise, hisse senedi oranlarında düşüşler meydana gelmişti. Suudi Ulusal Bankası tarafından yapılan açıklamaların ardından hisselerdeki düşüşler yüzde 20 oranında geçekleşti. Yaşanan bu durumların ardından, hisse oranlarında düşüşlerin de meydana gelmesi ortamdaki endişenin ve paniğin daha da artmasına neden olmuştu.

SONRAKİ HABER