İstinye AVM'de Otopark Yangını Hızlı Müdahale Felaketi Önledi

İstinye AVM'de Otopark Yangını Hızlı Müdahale Felaketi Önledi
İstinye'deki bir alışveriş merkezi otoparkında çıkan yangın, hızlı müdahale sayesinde büyük bir faciaya dönüşmeden önlendi. Olayın detayları ve itfaiyenin başarılı operasyonu hakkında bilgi edinin.

Dün akşam saatlerinde İstanbul'un Sarıyer ilçesindeki bir alışveriş merkezinin otopark katında başlayan yangın, alışveriş merkezi ziyaretçileri ve çalışanları arasında büyük bir endişe yarattı. İstinyepark Alışveriş Merkezi'nin -4 katında meydana gelen bu olay, itfaiye ve güvenlik ekiplerinin hızlı ve etkili müdahalesi sayesinde daha büyük bir felaketin önüne geçilmiş oldu.

Yangının Başlangıcı ve İlk Müdahale

20 Nisan 2024, saat 20.50 sıralarında Sarıyer, Pınar Mahallesi'nde bulunan İstinyepark Alışveriş Merkezi'nin otoparkında park halindeki 48 AHH 244 plakalı bir cipte yangın çıktı. Olay, merkezin güvenlik görevlileri tarafından fark edilir edilmez ilk müdahale hızla yapıldı. Yangın tüpleriyle yapılan bu ilk müdahale, durumun daha da kötüleşmesini önleyici bir rol oynadı.

Tahliye ve İtfaiyenin Etkin Müdahalesi

Alışveriş merkezinde yoğun dumanın yayılmasıyla birlikte, merkez yönetimi ve güvenlik ekipleri derhal tahliye işlemine başladı. İtfaiye, polis ve sağlık ekipleri olay yerine sevk edilirken, vatandaşların güvenliği en üst düzeyde tutuldu. İtfaiye ekipleri, yangını söndürdükten sonra soğutma çalışmalarına başladı ve yangının çıkış nedeni üzerinde detaylı incelemelerde bulundu.

Olay Yerindeki Durum ve Sonrası

İstanbul Valiliği'nden yapılan açıklamaya göre, yangında ölen ya da yaralanan olmadı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangının tamamen kontrol altına alındığını ve çıkış sebebinin belirlenmesi için gerekli incelemelerin sürdüğünü bildirdi. CNN Türk Haber Programları Müdürü Onur Akhan, yangın sırasında otoparkta yaşanan yoğunluğun ve dumanın etkisiyle oluşan panik ortamını detaylandırdı. Akhan, "Saat 21.00 itibarıyla her şey normale döndü ve AVM'ye yeniden ziyaretçi alımı başladı. Dumanın tamamen tahliye edilmesiyle birlikte rahat bir nefes alındı." dedi.