İstanbullular mega kenti terk ediyor! O ilçede fiyatlar birden uçtu!

Kahramanmaraş depremlerinin meydana gelmesinin ardından gözler, beklenen İstanbul depremine çevrildi. Milyonlarca İstanbullu beklenen deprem nedeni ile büyük bir endişe içerisinde. İmkanı olan İstanbullular, kenti terk etmeye başladı.

İstanbullular mega kenti terk ediyor! O ilçede fiyatlar birden uçtu!

6 Şubat günü meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremler sadece dokuz saat ara ile yaşandı ve on bir ilde etkili oldu. Büyük yıkımlara neden olan iki büyük depremin ardından uzman isimler, beklenen İstanbul depremi nedeni ile uyarılarda bulunmaya başladı. Şubat ayının başından itibaren birçok kentte meydana gelmeye devam eden depremler, vatandaşların endişe ve korku seviyelerinin artmasına neden oldu.

İstanbul depremi nedeni ile insanlar oturdukları evlerinden ve yaşadıkları ilçelerinden kaçmaya başladı. Depreme dayanıklılığı konusunda endişe ettikleri evlerinden imkanı olan vatandaşlar taşınmaya ve deprem riskinin daha az olduğu bölgelere göç etmeye başladı. İstanbul’da iç göçün artması kadar farklı illere olan göçlerde de artışlar başladı.

İZNİK’E BÜYÜK TALEP VAR

İstanbullular mega kenti terk ediyor! O ilçede fiyatlar birden uçtu!

İstanbul’da beklenen deprem korkusu, İstanbulluların kenti terk etmeye başlamasına neden oldu. Bu kapsamda, büyük bir yoğunluğu yaşandığı bölgeler arasında İznik’te yer aldı. Daha önce dönümü 150 bin TL olan alanların, meydana gelen yoğunluğun ardından 750 bin TL’ye kadar yükseldiği bildirildi. 736,5 kilometre yüzölçümüne sahip olan İznik’te kiralık ve satılık evin yanı sıra, arsalarında neredeyse kalmadığı açıklandı. Bunun yanı sıra, satılık ev ve arsa fiyatları ile kiraların da ikiye katlandığı kaydedildi.

YATAY MİMARİ TERCİH EDİLİYOR

Depremlerin meydana gelmesinden dolayı insanlar artık yatay mimariyi daha fazla tercih etmeye başladı. İznik’te yaşanan yoğunluk ile ilgili olarak İznik Emlakçılar Derneği Başkanı Mustafa Can şu bilgileri paylaştı; ‘’İlçemize özellikle İstanbul'dan yoğun talep var. Deprem korkusu insanları yatay mimariye yöneltti. Özellikle göl manzaralı olan arsalara büyük rağbet var. Artık insanlar çok katlı yapılarda oturmak istemiyor. Yüksek katlı binalardan çekiniyorlar. Her gün bununla ilgili talepler alıyoruz.’’

SONRAKİ HABER