İsrail'in Şifa Hastanesine Saldırısı: İnsani Dram ve Küresel Tepkiler

İsrail, Gazze'de başlattığı acımasız saldırılarına devam ediyor. Savaş suçu işleyen İsrail, özellikle hastaneleri, çocukları hedef alıyor. Bugün yine Şifa Hastanesi'ne saldırı düzenleyen İsrail, DÜnya genelinde büyük tepkiler aldı.

İsrail'in Şifa Hastanesine Saldırısı: İnsani Dram ve Küresel Tepkiler

Gazze'de gerçekleşen trajik bir olay, dünya gündemine oturdu. İsrail askerlerinin Gazze'nin en büyük sağlık kompleksi olan Şifa Hastanesi'ne düzenlediği baskın, hem yerel hem de uluslararası alanda büyük yankı uyandırdı.

Baskının Arka Planı: Gazze Hastaneler Genel Müdürü Muhammed Zakut, hastanedeki durumu acil olarak dile getirdi. Hastanede hala 650 hasta bulunuyor, bunlardan 22'si yoğun bakımda, 36'sı ise prematüre bebek. Zakut, hastaların Gazze dışında tedavi edilmeleri ve can güvenliklerinin sağlanması için Mısır'a tahliye edilmelerini talep etti​​.

Hastanede Yaşananlar

İsrail askerlerinin hastaneye baskınında, hastalar, çocuklar ve sağlık personeli zorla çıkarıldı. Şifa Hastanesi’ndeki sağlık hizmetlerinin durdurulması yüzlerce hastanın hayati tehlikesini artırdı​​​​. Gazze Şeridi'nin hükümeti tarafından yapılan açıklamada, İsrail ordu güçlerinin bu hareketi "savaş suçu" olarak nitelendirildi​​.

İsrail'in Açıklamaları ve Uluslararası Tepkiler: İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, baskını bir başarı olarak değerlendirdi ve Gazze’ye yönelik saldırılardan vazgeçmeyeceklerini belirtti​​. Bununla birlikte, İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF), hastane baskınının istihbarat bilgilerine dayandığını iddia etti​​.

Bu olay, uluslararası alanda büyük tepkilere yol açtı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, saldırı nedeniyle "dehşete düştüğünü" ifade etti. Avrupa Birliği, Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden da olayı kınayan açıklamalarda bulundu

SONRAKİ HABER