İSİG açıkladı: 2022 yılında 212 günde 1014 işçi hayatını kaybetti

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından hazırlanan rapora göre bu senenin ilk 7 ayında tam olarak 1014 işçi hayatını kaybetti. İşte detaylar...

İSİG açıkladı: 2022 yılında 212 günde 1014 işçi hayatını kaybetti

İş Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi tarafından bugün hazırlanan rapora göre son 212 günde ölen işçilerin sayısının 1014 kişiye ulaştığı açıklandı. Yapılan bu açıklama ile birlikte raporun detaylarında en çok ölüme rastlanan sektörler ile çocuk işçilere de yer verildi. İşte 2022 yılında hayatını kaybeden işçilerin oranı... 

TEMMUZ AYI İŞ CİNAYETLERİ RAPORU 

Hazırlanan bu rapor ile birlikte ölümlerin en çok hangi sektörden olduğu açıklandı. Veriler ve yüzdeler ile açıklanan bu rakamlara ise nasıl ulaşıldığı konusunda, “Yüzde 67'sini ulusal basından; yüzde 33'ünü ise işçilerin mesai arkadaşları, aileleri, iş güvenliği uzmanları, işyeri hekimleri, sendikalar ve yerel basından öğrendiğimiz bilgilere dayanarak tespit ettiğimiz kadarıyla 2022 yılının ilk yedi ayında en az 1014 işçi hayatını kaybetti” şeklinde açıklama yapıldı. 

EN ÇOK ÖLÜM ORANI TARIMDA 

Rapora göre geçtiğimiz temmuz ayında en çok ölüme rastlanan iş kolu tarım oldu. Sadece temmuz ayında tarım ve orman işkollarında 55 kişi hayatını kaybetti. Bu ölümlerin yaz aylarında daha fazla rastlanmasının nedeni ise özellikle mevsimlik işçilerin bir işten diğer işe giderken traktör gibi ulaşım araçlarında güvenlik olmadan yolculukları nedeniyle kaynaklandığı öğrenildi. 

Bunun yanı sıra tarım işçilerin hayatlarını kaybetmesinin nedenlerinden biri de son dönemde keneler oldu. Kenelerin bahçe, tarla gibi yerlerde onlar fark etmeden ısırmaları sonucunda ölümler de kayıtlara geçti. Bu ölümler ile birlikte de tarım ve orman işkolundaki ölüm sayısı 199'a ulaştı. 

TAŞIMACILIK DA İNŞAAT KADAR TEHLİKELİ 

Bir diğer işkollarına baktığımızda tarım ve ormanın ardından ölümlerin en çok görüldüğü işkolu inşaat oldu. Geçtiğimiz temmuz ayında 28 kişi hayatını kaybederken bu sene toplamda 192 inşaat işçisi hayatını kaybetti. Fakat taşımacılığın da en az inşaat kadar tehlikeli olduğu raporlar esnasında görülmüş oldu. Ölümlerin yüzde 75'inden daha büyük bir kısmı trafik kazaları nedeniyle ortaya çıkarken bir diğer sebep ise kalp krizi oldu. 

HAYATINI KAYBEDEN ÇOCUK İŞÇİLER 14 YAŞININ ALTINDA 

Hazırlanan rapora göre bir diğer önemli konu da çocuk işçiler oldu. Okulların kapanması ve tatil olması ile birlikte özellikle de tarımın yapıldığı bölgelerde çalışmak zorunda kalan çocuklarda ölüm sayıları git gide artmaya başladı. 2022 yılına baktığımızda ilk iki ayda çocuk işçilerin 24'ü hayatını kaybederken temmuz ayında hayatını kaybeden çocuk işçi sayısı 15 oldu. 

2022 Yılı İşçi Ölüm Oranları 

  • 14 yaş ve altı - 14 çocuk işçi
  • 15-17 yaş arası - 25 çocuk/genç işçi
  • 18-27 yaş arası 148 işçi 
  • 28-50 yaş arası - 483 işçi 
  • 51-64 yaş arası - 217 işçi 
  • 65 yaş üstü - 69 işçi 
  • Yaşı bilinmeyen - 58 kişi hayatını kaybetti.
SONRAKİ HABER