İmamoğlu’na Yeni Dava: Tuzla Belediye Başkanı’nın İtirazı Kabul Edildi

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın kendisine hakaret ettiği iddiasıyla açtığı davada beraat etmesine itiraz edildi. Mahkeme, itirazı kabul ederek 15 Aralık 2023’te yeniden yargılama kararı verdi.

İmamoğlu’na Yeni Dava: Tuzla Belediye Başkanı’nın İtirazı Kabul Edildi

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, Tuzla Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın kendisine hakaret ettiği iddiasıyla açtığı davada beraat etmesine itiraz edildi. Mahkeme, itirazı kabul ederek 15 Aralık 2023’te yeniden yargılama kararı verdi.

Olayın Geçmişi

Olay, Ekim 2022’de Tuzla İleri Biyolojik Arıtma Tesisi Üçüncü Etap Açılışı programında yaşandı. Programda konuşma yapan Yazıcı, İmamoğlu’na “Sayın başkan, sizinle birlikte çalışmak istiyoruz” dedi. Ancak İmamoğlu, Yazıcı’nın konuşmasını yarıda keserek “Ya bırakın, belliki o burayı germeye gelmiş” diye karşılık verdi. Bu sözler üzerine Yazıcı ve İmamoğlu arasında gerginlik çıktı. Programın devamında arbede yaşandı ve Yazıcı, aracına giderken yumruklandı.

Açılan Dava

Yazıcı, yaşanan olaydan sonra İmamoğlu’na halkı kin ve düşmanlığa tahrik, aşağılama, suç işlemeye tahrik, hakaret ve iftira suçlarından dava açtı. Davada, İmamoğlu’nun 2 yıl 4 aya kadar hapis cezasına çarptırılması istendi. Ancak mahkeme, delil yetersizliği gerekçesiyle İmamoğlu’nun beraatine karar verdi.

Yeniden Yargılama Kararı

Beraat kararına itiraz eden Yazıcı’nın avukatları, mahkemeye dilekçe sundu. Dilekçede, Yazıcı’nın programa davetli olarak katıldığı ve kendisine verilen süre içinde konuşmak istediği belirtildi. Ayrıca Yazıcı’nın konuşma süresince kimseyi zan altında bırakabilecek söylemlerde bulunmadığı ifade edildi. Dilekçede, “Ancak müvekkilimiz programın devamında beklenilmeyen davranış ve söylemlere maruz kalmıştır” denildi.

Mahkeme, dilekçeyi inceledikten sonra itirazı kabul etti ve yeniden yargılama kararı verdi. Mahkeme, 15 Aralık 2023’te yapılacak duruşma gününü belirledi.

Tepkiler

İtirazın kabul edilmesi ve yeniden yargılama kararının verilmesi, siyasi çevrelerde ve kamuoyunda tepkilere neden oldu. Bazı kesimler, kararı siyasi baskının bir sonucu olarak gördü. Bazı kesimler ise kararı adaletin tecellisi olarak değerlendirdi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise konuyla ilgili henüz bir açıklama yapmadı.

SONRAKİ HABER