Hükümet Duyurusu: Depremden Etkilenen KOBİ'lerin Hesaplarına Ödemeler Yapıldı

Hükümet Duyurusu: Depremden Etkilenen KOBİ'lerin Hesaplarına Ödemeler Yapıldı
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, geçtiğimiz günlerde yaptığı bir güncellemede, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın depremden etkilenen bölgelerdeki KOBİ'ler için açıkladığı 450 milyon dolarlık finansmanın artık KOSGEB tarafından girişimcilerin hesaplarına yatırıldığını açıkladı.

 

Bakan Kacır'ın Açıklaması: Deprem Bölgelerindeki KOBİ'lere Maddi Yardım Ulaştı

Bakan Kacır, yaptığı yazılı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu bölgelerin önceliğini vurgulayan mesajına paralel olarak, depremden etkilenen bölgelerdeki çalışmalara öncelik verdiklerini paylaştı. Yıkımın etkilerini en aza indirmek için hem büyük hem de küçük sanayi sitelerinde süratle çalışmalar başlatan Bakan Eroğlu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın deprem bölgelerine öncelik veren harekete geçme çağrısının ardından, bölgede meydana gelen büyük hasarın etkilerini azaltmak için çalışmaları hızla başlattık. Ayrıca, bölgedeki küçük ve orta ölçekli işletmeleri (KOBİ'ler) desteklemek için girişimlerde bulunduk. Dünya Bankası ve KOSGEB iş birliğiyle yürütülen Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlandırılması Projesi kapsamında, onaylı işletmelere ödemelere başladık. Destek tutarları bu işletmelerin hesaplarına yatırılıyor. 11 ilden başvurusu onaylanan 2 bin 800 işletmeye toplam 925 milyon TL finansman tahsis ettik" dedi.

Gelecek Planları: Ufukta Ek Fonlar

Program başvurularına yoğun talep olduğunu vurgulayan Bakan Kacır, depremden etkilenen bölgelerin yeniden canlandırılmasına destek olmak için yeni fonların eklenmesi için devam eden çalışmalardan bahsetti. "Şu anda başvuran işletme sayısı 50.000'e ulaştı. 450 milyon doların tamamını bölgedeki işletmelere tahsis edeceğiz. Bütçenin tamamı tükenene kadar program başvurularını kabul etmeye devam edeceğiz. Ek olarak, depremden etkilenen bölgelerde canlanmayı teşvik edecek desteği tamamlamak için yeni fonlar sağlamak için aktif olarak çalışıyoruz."

Destek Detayları: İşletme Başına 750.000 TL'ye kadar

Bakanlık açıklamasında, Türkiye Deprem Sonrası Mikro, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerin Canlandırılması Projesi'nin detaylarına yer verildi. Dünya Bankası'nın KOSGEB aracılığıyla sağladığı 450 milyon dolarlık finansman, farklı derecelerde zarara uğrayan işletmelere çeşitli düzeylerde destek sağlayacak. Her işletme 200.000 TL ile 750.000 TL arasında değişen mali yardım alabilmektedir. Program tamamen faizsizdir ve işletmelerden herhangi bir teminat talep edilmeyecektir. KOSGEB desteği 36 ay boyunca uygulanacak ve KOBİ'ler ilk 24 ay boyunca ödemelerden muaf tutulacak. Sonraki ödemeler son 12 ay içinde üç taksitte yapılacaktır.