Hepsiburada, Trendyol, Amazon Türkiye firmaları hakkında soruşturma açıldı!

Hepsiburada, Trendyol, Amazon Türkiye firmaları hakkında soruşturma başlatıldı. Peki ilgili şirketlere neden soruşturma açılma kararı alındı? Konu ile ilgili ayrıntılar haberimizin devamında sizlerle birlikte...

Hepsiburada, Trendyol, Amazon Türkiye firmaları hakkında soruşturma açıldı!

Rekabet Kurumu, e-ticaret devleri olarak kabul edilen, Hepsiburada, Trendyol, Amazon Türkiye firmaları hakkında soruşturma açtığı konusunda bilgi verdi. Rekabet Kurumu tarafından açılan soruşturma gerekçesinde yer verilen bulgular yeterli bulunarak ilgili şirketler hakkında soruşturma açılması kararı alındığı bilgisi verildi.

İlgili şirketlere neden soruşturma başlatıldı!

Rekabet Kurumu, e-ticaret hizmeti sunan dev şirketler arasında oldukça tanınan ve talep gören, Hepsiburada(D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret AŞ) Trendyol (DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ) ve Amazon Türkiye (Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Limited Şirketi) hakkında soruşturma açtığı bilgisi verildi. Açılan soruşturma gerekçesinde yer verilen bulgular ciddi ve yeterli bulunarak şirketler hakkında soruşturma açılmasına kararı aldığı konusunda açıklama yapılırken, Rekabet Kurumu, konu ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak kamuoyuna duyurdu.

Rekabet kurumu, açıklama yaptı

E-ticaret firmamızı olarak adını sıklıkla duyuran Hepsiburada, Trendyol, Amazon Türkiye firmaları hakkında soruşturma başlatıldığı bilgisi verilirken, e-ticaret devleri hakkında soruşturma başlattığı konusunda açıklama yapan Rekabet Kurumu, tarafından yapılan açıklamadan elde edilen bilgilere göre söz konusu karar ile ilgili bilgiler şu şekilde yer alıyor;

4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun’un ihlal edilip edilmediğine dair incelemelerin tespit edilmesi nedeniyle, D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret AŞ’ye yönelik yürütülen ön araştırma Rekabet Kurulunca karara bağlanırken, Ön araştırma çerçevesinde yapılan değerlendirme raporlarından elde edilen bilgilere göre, belge ve aynı zamanda da yapılan tespitler neticesinde “19.10.2023” tarihli toplantısı sürecinde müzakere yaparak, Rekabet Kurulu, söz konusu bulguları ciddi ve yeterli bularak, otomatik fiyatlandırma mekanizması sistemi uygulayan Hepsiburada(D-Market Elektronik Hizmetler ve Ticaret AŞ) Trendyol (DSM Grup Danışmanlık İletişim ve Satış Ticaret AŞ) ve Amazon Türkiye (Amazon Turkey Perakende Hizmetleri Limited Şirketi) hakkında soruşturma açılmasına, 23-49/940-M sayılı karar doğrultusunda ile karar vermiş olduğu bilgisi verildi.

SONRAKİ HABER