Hazır olun diyerek duyuru yapıldı! O şehirde 6.8 - 7.3 şiddetinde deprem bekleniyor: Vatandaşlara çağrı yapıldı

Depremler hakkında çok önemli bir açıklama yapıldı. Deprem beklenen yerler açıklanaraak hazır olunması çağrısı yapıldı.

Hazır olun diyerek duyuru yapıldı! O şehirde 6.8 - 7.3 şiddetinde deprem bekleniyor

Deprem uyarıları gelmeye devam ederken yeni bir açıklama daha yapıldı. Bu doğrultuda Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz, çok önemli bir açıklama yaptı. Tüysüz açıklamalarında bazı kentlere dikkat çekerek önemli deprem uyarılarında bulundu ve depreme hazır olunması çağrısı yaptı.

DEPREME HAZIR OLUNMALI 

6 Şubat Kahramanmaraş merkezli 7.7 büyüklüğündeki depremden sonra birçok il sallanmaya devam ettiği belirtilerek deprem uzmanlarından peş peşe açıklama yapılmaya devam ediyor. Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz açıklamalarında Kuzey Anadolu Fayı üzerinde bulunan Çorum, Amasya ve Merzifon’a dikkat çekti ve buralarda deprem olunması gerektiğini vurguladı. 

Tüysüz sosyal medya hesabından yaptığı açıklamalarında Kuzey Anadolu Fayı Niksar’da iki kola ayrılır. Güneydeki kol 1939 Erzincan depreminin kırılan en batı ucunu oluşturduğunu belirtti ve Niksar’dan Taşova Kargı ve Tosya’ya uzanan ana kol 1942 ve 1943 depremleri ile kırıldığını vurguladı.

YAPILAN AÇIKLAMA 

Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Okan Tüysüz açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"Niksar’dan batıya doğru uzanan bir başka fay kolu ise Esençay, Suluova güneyi, Hamamözü, Merzifon ve Laçin’den geçer. Merzifon ovasından Sıklık boğazına ve Çorum’a uzanan faylar da varsa da bunlar MTA haritasında pek aktif olmayan sınıfa konulmuşlardır.

6.8 - 7.3 ŞİDDETİNDE DEPREM OLABİLİR

Ancak bu faylar üzerinde zaman zaman küçük veya orta büyüklükte depremler olmaktadır. Emre vd (2020) Esençay fayının 3700 yıldır deprem üretmediğini 6.8 ile 7.3 arası deprem üretme potansiyeli olduğunu belirmektedirler.

Bu tür çok geniş aralıklarla deprem üreten faylarda gelecekteki deprem zamanı olasılığını belirlemek çok zordur.

Aletsel dönemdeki önemli depremler; 25 Haziran 1910 Osmancık-Çorum (M=6.1), 2 Aralık 1942 Osmancık-Çorum (M=5.9), 11 Aralık 1942 Hamamözü Vadisi-Çorum (M=5.9) ve 14 Ağustos 1996 Mecitözü-Amasya (M=5.6) depremleridir.

Ülkemizin diğer kesimleri gibi Çorum, Amasya ve Merzifon’un bu büyüklükte depremlere daima hazır olması gerekir."

SONRAKİ HABER