HAARP nedir?

Türkiye'de şiddetli deprem sonrası HAARP teknolojisinin ne anlama geldiği, ne olduğuna ilişkin araştırmalar yapılıyor. HAARP teknolojisi depreme etki ediyor mu? Sorusu yanıt buldu.

HAARP nedir?

HAARP nedir? - Dünya genelinde doğal afet yaşandığı an milyarlarca insanın aklına ilk olarak HAARP teknolojisi geliyor.

Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı (HAARP), ABD donanması ile Alaska Üniversitesi tarafından ortaklaşa finanse edilerek iyonosferik araştırma programı olarak başlatıldı. Aradan geçen uzun yıllar içinde teknoloji istenileni vermeyi başardı. İngiltere merkezli çok uluslu şirket BAE teknolojisi tarafından tasarlanarak üretildi.

HAARP amacı, iyonosferi analiz etmek ve radyo iletişim ve gözletme için iyonosferik geliştirme teknolojisi geliştirme potansiyelini araştırmak için birden fazla ortaklık üzerinde kuruldu. Böylelikle 1993 yılından itibaren dünya genelinde yaşanan her bir doğal afet sonrası sadece Türkiye'de değil dünya geneli ülkelerde direkt akıllara HAARP gelmektedir.

HAARP nedir?

HAARP'daki en belirgin aracın yüksek frekans bandından çalışan güçlü radyo frekans verisi tesisi yani İyonosferik Araştırma Aracı olduğu söyleniyor. Sınırlı bir alanı geçici süreliğine uyararak belirli dalgalar iletmektedir. Sondaj cihazı gibi aletleri bünyesinde barındıran HAARP, uyarılmış bölgede fiziksel süreçlerin meydana gelmesini sağlıyor.

2008 yılında 250 milyon dolar ek bütçe ayrılarak geliştirilmesi farklı alternatif alanlarda kullanımı sağlandı. Başlangıçta yatırımın ana gerekçesi olarak fiziksel süreçleri inceleme adı altında geliştirilmesinin istendiği belirtildi. Ancak 1993 yılından itibaren yaşanma ihtimali az buçuk doğa olaylarının derinleşerek etkisini hızlandırması akıllara HAARP teknolojisini getirmeye başladı. Amerika öncülüğünde sürdürülen proje bir nevi silah olarak kullanılıyor.

Uluslararası arenada alanında uzmanlaşmış bilim adamları araştırmaları sonrası, HAARP'ın hava durumunu değiştirebildiğini iddia etti. Teknoloji bir silah gibi kullanılarak doğa olayları üzerinde değişiklik, şiddet derecesi artırımı, birden fazla tetiklenmesi ve bir anda meydana gelmesini sağladığı ileri sürüldü.

HAARP nedir? - Resim : 2

HAARP TEKNOLOJİSİ?

Türkiye'de bir deprem anında vatandaşlar ilk olarak HAARP nedir? Sorusunu araştırmaya başlıyor. Türkçe açılımıyla Yüksek Frekanslı Aktif Auroral Araştırma Programı (HAARP), 1990 yılında yapımı başlatıldı. ABD'nin Alaska eyaleti senatörü Cumhuriyetçi Ted Stevens, tesisin Alaska'ya kurulmasında onay verdi. Böylelikle teknolojinin inşaatı 1993 yılında başlatılarak bir an evvel devreye girilmesi istendi.

Mayıs 2013 yılına gelindiğinde teknolojinin hangi amaçla kullanıldığı anlaşılır konuma geldi. İngilizlerin çok uluslu şirketi BAE, ısrarla tesis işletiminde yüklenici şirket olmak için adımlar attı. 2013 yılı sonbaharına gelindiğinde iklim kontrol ve yapay deprem silahı olarak kullanıldığı iddiaları yaygınlaşarak vatandaşların tepkisini çekti.

Yoksa ortaya atılan iddialar gerçek mi? ABD HAARP ile küresel alanda nükleer güçten daha etkili silah mi icat etti? Vatandaşların aklında soru işaretlerini henüz yanıtlayabilecek herhangi resmi açıklama bulunmuyor. Sadece teoriler ortaya atılmaktadır.

SONRAKİ HABER