Gaziantep ve Kilis doluya teslim oldu! Dolu nedeni ile araçlar büyük hasar gördü!

Kahramanmaraş depremlerinin etkisini henüz atlatamayan Gaziantep ve Kilis’te şimdi de süper hücre fırtınası meydana geldi. On bir ili etkileyen depremlerden büyük hasarlar alan Gaziantep’te dolu yağışı etkili oldu.

Gaziantep ve Kilis doluya teslim oldu! Dolu nedeni ile araçlar büyük hasar gördü!

6 Şubat günü meydana gelen Kahramanmaraş depremleri on bir ilimizde etkili olmuştu. Depremlerden etkilenen Gaziantep ve Kilis’te gök gürültüsü ve şimşek ile birlikte sağanak yağış ve dolu yağışı meydana geldi. Atmosferin üst seviyelerinde rüzgar yön değişiminin şiddetine bağlı olarak aşırı termodinamik kararsızlık meydana gelir. Bu durumdan dolayı ise, dikey rüzgarların fazla olduğu bölgelerde süper hücre adı verilen gök olayı meydana gelmektedir.

Meydana gelen süper hücre nedeni ile çok sayıda kaza yaşandı. Ceviz büyüklüğündeki dolu yağışı aynı zamanda, çok sayıda otomobilin de hasar görmesine neden oldu. Bazı vatandaşalar araçlarının üzerinde branda örterek araçlarını dolu yağışından korumaya çalıştı. Meydana gelen yağışlara dair görüntüler sosyal medyada kısa sürede birçok kişi tarafından izlendi ve ‘gök delindi’ yorumlarının yapılmasına neden oldu.

GÖRÜNTÜLER CEP TELEFONLARI İLE KAYDEDİLDİ

Gaziantep ve Kilis doluya teslim oldu! Dolu nedeni ile araçlar büyük hasar gördü!

Oldukça korkutucu görüntülere neden olan yağışlar, bölgedeki vatandaşların cep telefonları ile kaydedildi. Şiddetli gök gürültüsü ve şimşekler eşliğinde etkili olan sağanak yağış ve dolu yağışı nedeni ile yollarda çok sayıda araç kaza yaptı. İnsanlar doludan korunabilmek için saçak altlarına sığındı. Yollar ise, dolu nedeni ile bir anda bembeyaz oldu.

O BÖLGELER İÇİN TURUNCU KOD UYARISI YAPILDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü; Kahramanmaraş, Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep için turuncu kod uyarısında bulunurken; Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kilis için ise, sarı kod uyarısında bulundu. Yağışların; Doğu Akdeniz Güneydoğu Anadolu’nun batı kesimler ile İstanbul Anadolu Yakası, Yalova, Kocaeli, Sakarya, Malatya, Elazığ, Tunceli ve Mardin çevrelerinde kuvvetli, Adıyaman ve Şanlıurfa çevreleri ile Kahramanmaraş’ın doğu, Malatya’nın güney ilçelerinde çok kuvvetli ve yer yer şiddetli olmasının beklendiği de ifade edildi.

SONRAKİ HABER